Pomoc dla syryjskich uchodźców, z misją ks. Waldemar Cisło z PKWP, fot. PAP/Andrzej Lange

PKWP w 2022 roku zrealizowała prawie 6000 projektów w 128 krajach

Papieska Fundacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKWP/ACN- Aid to the Church in Need) zrealizowała w 2022 r. ponad 5700 projektów wspierania zagrożonych chrześcijan w 128 krajach świata. Informuje o tym najnowszy raport tej organizacji, z którego wynika, iż w ubiegłym roku 23 biura krajowe PKwP zebrały z ofiar ok. 146 milionów euro. Jest to o 13 mln więcej niż w 2021 i stanowi rekordową wartość w historii tego dzieła pomocy istniejącego od 1947 roku.

Wraz z rezerwami z poprzedniego roku PKwP wydała w 2022 roku łącznie 148,7 mln euro na projekty pomocowe na całym świecie. Najwięcej otrzymała Ukraina, gdzie fundacja kwotą 9,5 mln euro w ponad 350 indywidualnych projektach wsparła pracę księży, sióstr zakonnych i pracowników kościelnych, którzy pomagają wewnętrznym przesiedleńcom i cierpiącej ludności w strefie wojny.

>>> Sudan: walki na zachodzie kraju, gubernator Darfuru Zachodniego zabity

Ogólnie jednak, podobnie jak w roku ubiegłym, największa pomoc jest skierowana na kontynent afrykański, na który trafiło prawie 32 proc. zebranych ofiar pieniężnych, następnie na Bliski Wschód – 18,1 proc., do Europy Wschodniej – 17,7 proc., do Ameryki Łacińskiej – 16,7 proc. oraz do Azji i Oceanii – 14,6 proc. środków. Według PKwP, największym pojedynczym projektem pomocowym była odbudowa zniszczonego ośrodka parafialnego w Iraku za prawie milion euro, a najmniejszym – projekt szkoleniowy dla pracowników kościelnych wartości niespełna 300 euro.

Fot. oblaci.pl/Alojzy Chrószcz OMI

W sumie dzieło pomocy wsparło blisko 1200 diecezji, co stanowi ponad jedną trzecią diecezji katolickich na całym świecie. Pomoc finansową dla swojej pracy lub na szkolenia otrzymało 40 tys. księży, 21 tys. sióstr zakonnych i 14 tys. seminarzystów.

>>> Zbigniew Wojciechowski: serce dla Ukrainy [WYWIAD]

Według własnych informacji ta organizacja pomocowa nie otrzymuje żadnych funduszy kościelnych ani publicznych, ale jest finansowana wyłącznie z darowizn. Pracę nad projektami koordynuje międzynarodowa centrala ACN w niemieckim Königstein.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze