fot. Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58830258

Plan kościelnych obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Kościelne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. rozpoczną się 13 sierpnia pielgrzymką z Ossowa do sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie w intencji jedności Polaków. Główne uroczystości odbędą się 15 sierpnia w katedrze polowej Wojska Polskiego, Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie oraz Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 r. w Radzyminie.

Bitwa Warszawska 1920 r. została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata przez Edgara Vincenta D’Abernon – brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymała marszu rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.

Pielgrzymka

Kościelne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. nazywanej „Cudem nad Wisłą” rozpoczną się w niedzielę, 13 sierpnia pielgrzymką, która o godz. 5.00 wyjdzie spod sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie i pójdzie do sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. Pątnicy będą mieli do pokonania blisko 20 kilometrów. Będą iść w intencji jedności Polaków.

W kościele w Radzyminie o godz. 13.00 odbędzie się msza św. pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego, bp. Romualda Kamińskiego. Po liturgii zaplanowana jest procesja fatimska oraz poświecenie dwóch kapliczek różańcowych. W intencji poległych 103 lat temu w walkach o stolicę, 13 sierpnia o godz. 18.00, bp Jacek Grzybowski będzie modlił się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika – poinformowała diecezja warszawsko-praska.

Bitwa Warszawska, fot. Centralne Archiwum Wojskowe, commons.wikimedia.org

Koncert

W konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku – świątyni będącej wotum za „Cud nad Wisłą” zaplanowano w niedzielę koncert Orkiestry Sinfonia Viva, pod batutą Tomasza Radziwonowicza, która wykona uwerturę hallerowską, napisaną specjalnie na 150-lecie urodzin gen. Józefa Hallera, który w 1920 r. dowodził Armią Ochotniczą broniącą Warszawy przed nawałą bolszewicką.

Z kolei 14 sierpnia przypada 103. rocznica śmierci kapelana 236. ochotniczego pułku piechoty (Legii Akademickiej), ks. Ignacego Skorupki. Jego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę. W ramach obchodów o północy, spod VIII LO im. Władysława IV w Warszawie wyruszy II Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” Warszawa–Ząbki–Ossów. O godz. 6.00 w miejscu śmierci kapelan w Ossowie odbędzie się msza polowa w intencji polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. W tym samym miejscu, wieczorem, o godz. 19.15, zaplanowane jest odsłonięcie i poświęcenie przez bpa Kamińskiego kolejnych popiersi w Dolinie 96. Dębów Smoleńskich na terenie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Następnie godz. 21.00 przy krzyżu ks. Ignacego Skorupki odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców.

Główne uroczystości

Uroczystości centralne – 15 sierpnia – odbędą się w Warszawie, Ossowie i Radzyminie. Mszy św. z udziałem władz państwowych, m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Tego samego dnia w Ossowie uroczystości rozpoczną się o godz. 8.15 – modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego rozpocznie się o godz. 9.30. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych, a ok. godz. 14.00 – zgodnie z tradycją – na polach Ossowskich zaplanowana jest piknik historyczny.

Po południu uroczystości będą toczyły się na Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 r. w Radzyminie. O godz. 17.00 odbędzie się msza św. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, której będzie przewodniczył bp Jacek Grzybowski. Po eucharystii odbędzie się Apel Poległych a poszczególne delegacje złożą wiązanki na mogiłach polskich żołnierzy, którzy 103 lata temu zginęli w walkach na przedpolach stolicy.

gen. Józef Haller, fot. audiovis.nac.gov.pl/obraz/56190/f9b0efc83a63ff54fd46942075a59332/, commons.wikimedia.org

17 sierpnia uroczystości rocznicowe odbędą się w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. 103 lata temu w tym miejscu gen. Józef Haller, dziękował Bogu za otrzymane łaski i zwycięstwo. Uczynił to przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, która od tej chwili zaczęła nazywać Matką Bożą Hallerowską. Obraz ukoronowano w 2000 r.

Ks. Ignacy Skorupka był kapelanem 236. ochotniczego pułku piechoty (Legii Akademickiej), złożonego głównie z gimnazjalistów i studentów. Pełnił też m.in. funkcje notariusza warszawskiej kurii metropolitalnej oraz kapelana Ogniska Rodziny Maryi na Pradze. Na wiadomość o zagrożeniu Warszawy ze strony bolszewików wstąpił ochotniczo do wojska. Uzyskał poparcie ze strony kard. Aleksandra Kakowskiego i późnym wieczorem 13 sierpnia wyruszył z koszar na front – przez Ząbki i Rembertów przedostał się do Ossowa pod Wołominem. 14 sierpnia, w czasie jednego z kontrataków na pozycje wroga, duchowny włączył się do boju i zginął. Jego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę.

W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 r. straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Nie są natomiast dokładnie znane straty zadane Sowietom. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo w walkach lub zostało ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze