fot. Justyna Nowicka / Misyjne Drogi

Płock: Dzień Wspólnoty Oazy Rzymskiej

W Płocku odbył się Dzień Wspólnoty Oazy Rzymskiej, którą w 1979 zorganizował w Rzymie ks. Franciszek Blachnicki. Oazowicze spotkali się wtedy z Janem Pawłem II, przez wiele lat działali w ruchu oazowym, nadal podtrzymują kontakty. – Chcemy żyć ideą żywego Kościoła, przekazaną przez ks. Franciszka Blachnickiego – zapewnia Janina Rudowska z Płocka, organizatorka spotkania.

25 października 1978 r. ks. Franciszek Blachnicki otrzymał od papieża Jana Pawła II zaproszenie Oazy do Rzymu. Zaproszenie zostało ponowione podczas pielgrzymki papieskiej do Polski 8 czerwca 1979 r., na spotkaniach z młodzieżą w Nowym Targu, a potem podczas pożegnania na lotnisku w Balicach pod Krakowem.

W dniach 4-20 sierpnia 1979 w Rzymie odbyły się rekolekcje Oazy III stopnia – dla dwóch grup – młodzieży i rodzin. Było to 120 uczestników z Polski, w większości młodzież (w tym 16 małżeństw). Po stanie wojennym kontakty tej grupy rozluźniły się. Po 36 latach od rzymskiego spotkania, z inicjatywy Jerzego Koreckiego, ludzie ci zaczęli się odnajdywać i wracać do wzajemnych spotkań.

Fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Pierwszy po przerwie Dzień Wspólnoty Oazy Rzymskiej odbył się w 2015 roku w Częstochowie, z udziałem 40 osób. W kolejnych latach kontynuowano te spotkania, w różnych sanktuariach w Polsce (Licheń, Toruń, Gdańsk, Wejherowo, Piaśnica, Gdynia, Bydgoszcz). Spotkania te ponownie przerwała pandemia Covid-19.

W tym roku miejscem spotkania było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Wzięło w nim udział 14 osób ze: Szczecina, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Swarzędza i Płocka. Udało się także połączyć on-line z Jerzym Wolskim, mieszkającym w Australii, który krzewi tam idee oazowe. Poza tym w Płocku obecni byli duchowni związani z Oaza Rzymską: ks. Krzysztof Ziobro z Gdańska (uczestnik Oazy Rzymskiej w 1979 roku) orz ks. dr hab. Piotr Kulbacki z Lublina, przewodniczący Rady Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego.

>>> Oaza na pustyni życia. Rekolekcje Ruchu Światło-Życie [FOTOREPORTAŻ]

Grupa zwiedziła m. in. katedrę, przy której znajduje się pomnik św. Jana Pawła II, Muzeum Diecezjalne z najważniejszymi zabytkami sakralnymi w diecezji, Stare Miasto, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – miejsce, w którym 22 lutego 1931 roku miało miejsce pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie Kowalskiej. Wysłuchali prelekcji o tej Świętej, a także przekazali ofiarę na rozbudowujące się sanktuarium.

Uczestnicy płockiego spotkania wspólnie uczestniczyli w Mszach św., modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego i podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Razem uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Szymona Stułkowskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie spotkali się z młodzieżą z Ruchu Światło-Życie Diecezji Płockiej i jego moderatorem ks. Piotrem Gadomskim, a także z małżeństwem, które w tym roku uczestniczyło w Oazie III stopnia w Rzymie.

Główną organizatorką Dnia Wspólnoty Oazy Rzymskiej w Płocku była Janina Rudowska, przy współpracy z Anną Kozłowską z Gdańska: – Ks. Franciszek Blachnicki codziennie modlił się na różańcu, wszystko zawierzał Matce Bożej i nas też tego uczył. Wzywał, aby zaufać Duchowi Świętemu, a wtedy będą w życiu dobre owoce. Poza tym uczył nas, czym jest wolność i niezależność – wspomina Janina Rudowska, która w 1977 roku przeżyła swoje pierwsze rekolekcje z ks. Franciszkiem Blachnickim, w 1979 roku była w Rzymie na spotkaniu z Janem Pawłem II, a w 1980 roku została moderatorem w Oazie. W roku 1988 udało się jej dotrzeć na grób ks. Franciszka Blachnickiego.

– Dobrze wspominam rekolekcje, które prowadził ks. Franciszek Blachnicki, one dużo mi dały. Przeżyliśmy je mieszkając w trudnych warunkach, ale to się wówczas nie liczyło. Potrafiliśmy trzy razy dziennie chodzić po 3 km do Krościenka na nauki rekolekcyjne – wspomina po latach Janina Rudowska. – Wciąż staramy się przestrzegać zasad, które wpoił nam ks. Blachnicki, wyróżniać się tym w społeczeństwie, starać się być odnowionym człowiekiem. Chcemy żyć ideą żywego Kościoła, przekazaną nam przez ks. Blachnickiego – przekazuje uczestniczka Oazy Rzymskiej z 1979 roku.

W przyszłym roku Dzień Wspólnoty Oazy Rzymskiej odbędzie się w Krościenku nad Dunajcem, gdzie znajduje się centrum ruchu oazowego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze