Płock: msza ze Wspólnotami Wojowników Maryi
O tym, że przez chrzest człowiek przechodzi przez „nową zasłonę”, którą jest Jezus, powiedział bp Szymon Stułkowski w parafii św. Józefa w Płocku. Przewodniczył Mszy św. ze Wspólnotami Wojowników Maryi z diecezji płockiej i uczestniczył w ich wspólnym kolędowaniu.
Bp Szymon Stułkowski zaznaczył, że można jeszcze modlić się przy żłóbku Jezusa i kolędować, ale trwa już okres zwykły i kolejny dzień czytany jest List do Hebrajczyków. Duchowny przypomniał słowa Ewangelii o tym, że kiedy Jezus umierał na krzyżu, zasłona w świątyni rozdarła się, przestała już być potrzebna. – W tym kościele znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego. Ten Jezus jest wpisany w krzyż. Pokazuje to, kto jest nową zasłoną – sam Chrystus stał się nową zasłoną po to, żebyśmy przez nią wchodzili. On jest arcykapłanem – głosił hierarcha.
Kaznodzieja stwierdził, że uczestnicy Mszy św. weszli do świątyni przez te same drzwi. Tak samo weszli do rodziny dzieci Bożych, przechodząc w godzinie chrztu przez zasłonę, którą jest Jezus. Nie można zatrzymywać się tylko przed maleńkim Jezusem. On potem umarł ze względu na ludzi.
>>> Bp Stułkowski: walczymy ze słabościami, aby być podobnymi do Jezusa i Maryi
Bp Stułkowski podziękował Wojownikom Maryi, że odkryli powołanie do bycia w tej wspólnocie, aby w niej kształtować wiarę. Zobowiązani są, by dawać świadectwo bycia dobrymi mężami i ojcami. Obecność we wspólnocie pomoże im dojrzewać w wierze, pogłębiać relację z Jezusem.
Przypomniał również postać św. Agnieszki, patronki dnia, która poniosła śmierć męczeńską. Chciano ją zmusić do niewierności Chrystusowi, próbowano odebrać jej godność, ale to się nie udało. W miejscu męczeńskiej śmierci Agnieszki znajduje się słynny plac rzymski. Obok stoi kościół, w którym jest czczona. Każdego roku 21 stycznia przyprowadza się do niego owieczki, wcześniej wyhodowane przez trapistów z opactwa Tre Fontane. Owieczki zostają pobłogosławione, a potem oddane siostrom na Zatybrzu. Tam z owieczek ścina się wełnę, z tej wełny zaś wykonywane są paliusze.
>>> Wojownicy Maryi – kim są? [WIDEO]
Palisze noszą metropolici. Paliusz jest symbolem owcy, którą pasterz niesie na swoich ramionach. W tym zwyczaju kryje się nawiązanie do imienia Agnieszki, po łacinie Agnes. Imię to prawdopodobnie wywodzi się od słowa agnus, czyli baranek. Wspomnieniu liturgicznemu św. Agnieszki towarzyszy błogosławienie baranków. Także Jezus tego dnia błogosławi ludziom, a oni jako ochrzczeni, też mają prawo do błogosławienia innych.
W parafii pw. św. Józefa w Płocku na Mszy św. i kolędowaniu spotkały się Wspólnoty Wojowników Maryi z terenu diecezji płockiej: Wojownicy Maryi Pułtusk – Męska Wspólnota Maryjna, Wojownicy Maryi Płock, Wojownicy Maryi Sierpc, Wojownicy Maryi Ciechanów, Wojownicy Maryi Płońsk.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |