Fot. wikimedia

Płock: przygotowania do Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w 2020 r.

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Przygotowania do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2020 roku były głównym tematem spotkania Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Odbyło się ono 29 i 30 marca w Płocku.

Jak czytamy w komunikacie, centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2020 odbędzie się 23 stycznia w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy w Warszawie. Nabożeństwo będzie powiązane z 20. rocznicą podpisania wspólnej „Deklaracji Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia: Sakrament chrztu znakiem jedności”.

Publikujemy fragmenty komunikatu ze spotkania Komisji. 

Stwierdzono, że ważnym wydarzeniem w roku 2018 było ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podsumowano przebieg Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2019, który przebiegał pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości”. Postanowiono, że centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku 2020 odbędzie się 23 stycznia 2020 roku w Warszawie w ewangelicko-augsburskim kościele Św. Trójcy.

Nabożeństwo będzie powiązane z 20-tą rocznicą podpisania w tym samym miejscu wspólnej „Deklaracji Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia: Sakrament chrztu znakiem jedności”. Komisja powołała także zespół odpowiedzialny za przygotowanie polskiej edycji broszury na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2020 roku. Rozpoczęto prace nad ekumenicznym vademecum, które będzie przewodnikiem dla uczestników nabożeństw w różnych Kościołach oraz przybliży terminologię i panujące w nich zwyczaje. Podjęto również temat formacji ekumenicznej w Polsce.

W drugim dniu spotkania odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział także biskup płocki Piotr Libera z diecezjalnym referentem ekumenicznym ks. Włodzimierzem Piętką, proboszcz parafii prawosławnej ks. Eliasz Tarasiewicz i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Szymon Czembor. Następnie uczestnicy spotkania zapoznali się z historią Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Kolejne posiedzenie Komisji ds. Dialogu ma się odbyć 9 października br. w Warszawie.

Zobacz także
Wasze komentarze