pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymi na Błoniach jasnogórskich, Fot. wikipedia

„Po Bożą energię” – 36. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników

O tym, że jednym z przejawów patriotyzmu jest solidne wypełnianie zadań zawodowych mówił na Jasnej Górze do uczestników 36. Pielgrzymki Energetyków, Elektryków i Elektroników bp Henryk Wejman. Uczestniczyło w niej ok. 3 tys. osób. Wśród intencji zanoszona też była prośba o bezpieczną i stabilną pracę.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

– Przez swoją pracę przysparzacie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, a zarazem okazujecie wobec niej swoją miłość – mówił do zebranych. Za kard. Stefanem Wyszyńskim przypomniał, że „człowiek, który trwa w więzi z Chrystusem, nie może nie oddziaływać na otoczenie”. To oddziaływanie przyjmuje różne formy: świadectwa miłości Bożej wobec ludzi, kształtu i jakości relacji z innymi. Kard. Wyszyński dostrzegał związek między duchowym ukształtowaniem człowieka a wykonywana przez niego pracą. Według niego sumienność i rzetelność w pracy uwarunkowane są stopniem relacji z Bogiem.

Bp Wejman podkreślił, że w czasie pokoju jednym z przejawów patriotyzmu jest solidne wypełnianie zadań wynikających z przyjętego zawodu, powołania.

>>> Księża wyświęceni przez kard. Wyszyńskiego razem odprawią mszę o owoce batyfikacji

Praca w energetyce

Na wymiar służby pracy w energetyce zwrócił uwagę ks. Sławomir Zyga, krajowy duszpasterz Energetyków, Elektryków i Elektroników.

– Człowiekowi jest potrzebna energia duchowa, by móc służyć innym – podkreślił ks. Zyga, Zauważył, że widać to szczególnie w sytuacjach kryzysowych, kiedy praca ludzi związanych, zwłaszcza, z wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej wiąże się z ryzykiem niebezpieczeństwa. – Wtedy ci ludzie, muszą mieć siłę serca, żeby nam wszystkim służyć – mówił duszpasterz energetyków.

– Przyjechaliśmy na Jasną Górę, aby „naładować nasze baterie” i powierzyć Matce Bożej nasze sprawy. To, co nas nurtuje to przyszłość energetyki, widzimy problemy z Turowem, z Czechami i jeszcze z UE. Chcielibyśmy, żeby przedstawiciele Unii wreszcie przychylnym okiem spojrzeli na Polskę. Przecież my nie jesteśmy trzecim światem. Chcielibyśmy być w czołówce nowoczesnych państw, zapewniając takie rozwiązania, żeby całe społeczeństwo mogło się cieszyć ze zmian – mówił Jarosław Dyja z PGE, dystrybucja Łódź.

Wobec wciąż rosnącego zapotrzebowania na prąd przed branżą energetyczną stoi dziś wiele wzywań. Wśród nich są: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, rentowności produkcji prądu i rozwój nowych technologii.

Moralne znaczenie pielgrzymek

Jan Matla, przewodniczący „Solidarności” z Lubelskich Zakładów Energetycznych Lublin S.A mówił o moralnym znaczeniu jasnogórskich pielgrzymek, które wzmacniają więzi pracownicze. Wśród wyzwań branży energetycznej wyróżnił m.in. problemy z dekarbonizacją, redukcją emisji dwutlenku węgla i zmianami związanymi z klimatem. Jego zdaniem jest potrzeba „opracowania technologii, które pozwalają używać naszych materiałów i naszego opału w sposób ekologiczny”.

– Chcemy godnie żyć i godnie zarabiać, a niestety ostatnio to jest problem. Pensje nie nadążają za tym, co robimy, a pracujemy i zapewniamy energię wszystkim. Potrzeba nam ludzi mądrych i uczciwych do zarządzania firmą. Teraz brakuje fachowców od energetyki – wyraził swoja opinię Edward Dzierżak PGE Rzeszów.

>>> Białystok: wyruszyła 29. Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna

Pielgrzymki tradycyjnie organizowane są w sobotę i niedzielę po Dniu Energetyka obchodzonego 14 sierpnia, w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, patrona energetyków. Franciszkanin pasjonował się radiem, interesował badaniami nad przekazywaniem za pomocą fal radiowych obrazu, założył elektrownię, stworzył także projekt eteroplanu, czyli pojazdu kosmicznego.

Organizatorzy

Pielgrzymkę zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret”. Powstało ono z istniejącego od lat 80-tych Krajowego Duszpasterstwa Zawodowego. To ruch katolików świeckich pracujących w zakładach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach, pracowników zaplecza technicznego energetyki i innych firm związanych z tym zawodem i będących podmiotem ewangelizacji w tym środowisku zawodowym.

Produkcja energii pierwotnej w Polsce opiera się jeszcze przede wszystkim o paliwa kopalne. Na pierwszym miejscu jest węgiel (kamienny i brunatny), odpowiadający za 56% zapotrzebowania. Istotny jest również udział ropy naftowej – 25%. W Polsce również intensywnie rozwijają się odnawialne źródła energii. Na czołowym miejscu jest energetyka wiatrowa. Liderem jest województwo zachodniopomorskie.

>>> Pielgrzymka papieża do Szkocji. Krótkie spotkanie zamiast mszy?

W sektorze paliwowo-energetycznym zatrudnionych jest w Polsce ok. 300 tys. osób Cechą szczególną branży energetycznej jest silna pozycja związków zawodowych, do których należy ponad połowa zatrudnionych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze