zdj. ilustracyjne, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Po dwuletniej przerwie wrócił Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu

Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego i turystów z całego kraju cieszył się XV Jarmark Świętokrzyski, który odbył się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na Świętem Krzyżu.

Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w mszy św. polowej, a także być świadkiem w muzycznej rywalizacji świętokrzyskich zespołów ludowych z regionalnymi zespołami z Kaszub. Okazale wypadła prezentacja folkloru, rzemiosła artystycznego i kuchni regionalnej kilkunastu gmin powiatu kieleckiego.

Eucharystii sprawowanej na błoniach świętokrzyskiego klasztoru przewodniczył o. Marian Puchała OMI, superior świętokrzyskiego klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W kazaniu podkreślił wielką rolę chrześcijaństwa i Kościoła dla rozwoju regionu i Polski oraz ogromne znaczenie kultury i sztuki w dziele ewangelizacji. – Jako stróże relikwii Drzewa Krzyża Świętego, którą opiekujemy się przez ostatnie 100 lat, cieszymy się, że po dwuletniej przerwie na błonia powraca jarmark świętokrzyski. Dzięki staraniom starostwa kieleckiego i okolicznych gmin radujemy się z obecności artystów ludowych, muzyków, śpiewaków, tancerzy, twórców kultury. Kultura jest wyrazem naszej wiary, dziełem rąk i umysłów waszych, dziełem waszego talentu i wyobraźni. Wiara wyraża się w waszych dziełach, wiara potrzebuje kultury i sztuki, architektury, muzyki, literatury, kultury duchowej i materialnej – podkreślał superior.

Fot. arch. Misyjne Drogi

Po Eucharystii na scenie ustawionej na błoniach w ramach muzycznej rywalizacji wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „Żeromszczyzna” z gminy Masłów i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz. Po rywalizacji można było zobaczyć także występujące dziecięce zespołu z Kaszub i gminy Górno, kapele z Ciekot i Kaszub, animacje Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie oraz prezentacje farmy osiołków Gospodarstwa Agroturystycznego „Osiołkowo” i służb mundurowych. Na stoiskach gmin powiatu kieleckiego zaprezentowane zostały wyroby ludowe, rękodzieło, malarstwo oraz regionalne potrawy i publikacje turystyczne.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jarmarku były słowa: „Folklor łączy pokolenia i regiony Kaszub i świętokrzyskiego„. Organizatorem XV Jarmarku Świętokrzyskiego było Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze