Początek odpustu na Świętym Krzyżu
Kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło 10 września na Świętym Krzyżu w pierwszym dniu obchodów Tygodniowego Odpustu ku czci Drzewa Krzyża Świętego.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją: o. Paweł Zając OMI, prowincjał oblatów oraz liczni kapłani. We Mszy św. celebrowanej na błoniach uczestniczyli m.in.: pielgrzymi z okolicznych parafii oraz mieszkańcy regionu świętokrzyskiego. Pośród pątników nie zabrakło przedstawicieli parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych, grup duszpasterskich, Rycerzy Kolumba oraz całych rodzin.
Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz mówił o krzyżu, jako źródle uzdrawiającej, zbawczej miłości. Cześć oddawana krzyżowi przybiera różne formy pobożności prywatnej i publicznej. Pomaga lepiej poznać Chrystusa, który „wydał siebie samego na okup za wszystkich” (Tym 2,6). Pozwala zrozumieć, że, zbawcze dzieło Pana Jezusa posiada charakter ponadczasowy, „ogarniając całą ludzkość, przeszłość, czas obecny i przyszłość”. Ono jest uniwersalne, a zarazem spersonalizowane, skierowanie do każdego z osobna (Benedykt XVI). Kult krzyża pomaga zerwać z adorowaniem siebie, które stanowi przyczynę wielu problemów o charakterze osobistym i społecznym – podkreślał biskup.
Hierarcha zwrócił uwagę na to, że świętokrzyskie sanktuarium jest miejscem, gdzie takie itinerarium wyznacza obecność relikwii Krzyża świętego. Przyszliśmy dzisiaj do niego jako pielgrzymi, aby usłyszeć, że „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16). Potrzebujemy tej prawdy dla nas samych i dla innych. Mamy nią żyć i ją głosić przez słowa i czyny pełne miłości. Głosić wszystkim, którzy cierpią, chorują i umierają z powodu jadowitych węży. Tych samych, które nękały na pustyni naród wybrany i przez ukąszenie spowodowały śmierć wielu Izraelitów. Te węże są nadal aktywne. Zabijają trucizną grzechu, strachu, cierpienia. Jedynie miłość może spowodować wyleczenie z tej śmiertelnej choroby – mówił biskup.
Ordynariusz podkreślił, że Chrystus jest źródłem uzdrawiającej, zbawczej miłości i to źródło nie zostało zarezerwowane jedynie dla wybranych, gdyż każdy ma prawo zbliżyć się do Niego. Podobnie można powiedzieć o sanktuarium na Świętym Krzyżu. Widać je z daleka i jest otwarte dla wszystkich, bez preferencji, które mogłyby zawężać uniwersalny charakter rozbrzmiewającego tu i stąd przesłania. Sam unikam mówienia: nasze diecezjalne sanktuarium, chociaż to prawda. Wiem, że uważają je za swoje Ojcowie Oblaci, diecezje kielecka i radomska, harcerze i wiele innych osób. Jeśli dołączą nowi – tym lepiej. Bożej łaski wystarczy dla wszystkich, a wspólnota zakonna i kapłani z dekanatu wychodzą naprzeciw wszelakim potrzebom pielgrzymów. Niech jaśnieje tutaj i zawsze będzie wywyższany krzyż, aby każdy mógł usłyszeć za cesarzem Konstantynem Wielkim, że w tym znaku odniesie zwycięstwo – wskazywał bp K. Nitkiewicz.
Na zakończenie Eucharystii odczytane zostały listy, które do ojców oblatów z racji uroczystości odpustowych nadesłali: premier Beata Szydło oraz pos. Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz udzielił zebranym na błoniach pielgrzymom błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.
Obchody Tygodniowego Odpustu ku czci Drzewa Krzyża Świętego odbywać się będą do 17 września.
W poniedziałek do wspólnej modlitwy zaproszeni zostali szczególnie leśnicy. Suma w ich intencji będzie celebrowana w bazylice pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska.
We wtorek oblaci zaprosili na modlitwę małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. Środa, będzie dniem pielgrzymek indywidualnych.
W czwartek, 14 września, w liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, Sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Radosław Zmitrowicz OMI, sufragan diecezji kamieniecko – podolskiej na Ukrainie. Będzie to dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów.
W nocy odbędzie się również Ogólnopolskie Nocne Czuwanie Wspólnot Intronizacji NSPJ, które rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00 w bazylice świętokrzyskiej.
Piątek będzie dniem modlitw w intencji młodzieży. Zorganizowane zostanie Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej o godzinie 20.00. Animować je będzie Akcja Katolicka z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Msza św. dla uczestników czuwania będzie celebrowana o godzinie 23.00 pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika, ordynariusza diecezji radomskiej.
W sobotę sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. rolników w intencji rolników, ogrodników, sadowników i plantatorów truskawek.
W niedzielę, 17 września, uroczystości odpustowe zakończy uroczysta Suma za ludzi starszych i chorych, która celebrowana będzie pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego. Będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |