fot. unsplash

Początek roku akademickiego w Ekumenicznej Szkole Biblijnej

Już po raz czwarty w Łodzi zainaugurowano rok akademicki w Ekumenicznej Szkole Biblijnej. Założona w 2019 roku z inicjatywy Archidiecezji Łódzkiej i łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej Szkoła Biblijna skupia wykładowców Pisma Świętego oraz słuchaczy, którzy należąc do różnych tradycji chrześcijańskich uczą się czytania Pisma świętego, jego interpretacji tłumaczenia świętych tekstów w konkretnej tradycji konfesyjnej.

Na czwarty rok studium biblijnego w ESB zgłosiło się blisko 100 słuchaczy, którzy na wykłady przyjeżdżają nie tylko z Łodzi, ale również z Białegostoku, Ostrołęki, Torunia, Krakowa, Lublina, Warszawy, a nawet z zagranicy – z Niemiec.

fot. pixabay

W słowach wprowadzenia do pierwszej sesji wykładowej bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, wskazał na znaczenie ekumenizmu, z uwagi na to, że dążenie do jedności jest zadaniem, które zlecił nam Jezus Chrystus. Dyrektor ESB zacytował dokument Soboru Watykańskiego II – Dekret o Ekumenizmie – w którym czytamy między innymi – Pan świata, który mądrze i cierpliwie dotrzymuje tego, co nam grzesznikom łaskawie obiecał, ostatnimi czasy wlewa skruchę w rozdzielonych chrześcijan, obficiej napełnia ich tęsknotą za zjednoczeniem. Łaska ta porusza bardzo wielu ludzi na całym świecie, a także pod tchnieniem łaski Ducha Świętego wśród naszych braci odłączonych powstał i z dnia na dzień zatacza coraz szersze kręgi ruch zmierzający do przywrócenia jedności wszystkich chrześcijan. W tym ruchu ku jedności, który zwie się ruchem ekumenicznym, uczestniczą ci, którzy wzywają Boga w Trójcy Jedynego, a Jezusa wyznają Panem i Zbawcą; i to nie tylko każdy z osobna, lecz także wspólnie w społecznościach, w których Ewangelię usłyszeli i o których każdy mówi, że to jego własny i Boży Kościół. Prawie wszyscy jednak, chociaż w różny sposób, tęsknią za jednym i widzialnym Kościołem Bożym, który by był naprawdę powszechny i miał posłannictwo do całego świata, aby ten świat zwrócił się do Ewangelii i w ten sposób zyskał zbawienie na chwałę Bożą – mówił bp Marczak.

fot. unsplash/nicholas-safran

Ks. Michał Makula – przewodniczący łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej – przywitał wszystkich i podziękował za kolejne wspólne spotkana, w czasie których można pogłębiać swoją w wiedzę i wiarę w Pana Boga poprzez poznawanie Pisma Świętego. Modlitwę na rozpoczęcie kolejnego roku spotkań poprowadził bp Semko Koroza z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego.

Podczas pierwszego zjazdu ESB studenci wysłuchali trzech wykładów. Pierwszy wykład zatytułowany Ziemia – pojmowana jako kraj życia narodu wybranego – poprowadził dn dr Łukasz Leonkiewicz z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. O Ziemi, która jest własnością narodu wybranego – ku wyjściu do świata pogan oraz o Ziemi, która jest antycypacją nieba – nowa ziemia i nowe niebo – mówił ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot z Kościoła Rzymskokatolickiego.

Kolejny zjazd Ekumenicznej Szkoły Biblijnej będzie miało miejsce 4 listopada br. Wykłady dla nieobecnych na wykładach słuchaczy udostępniane są w wersji elektronicznej po zakończeniu danego zjazdu ESB.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze