Pod hasłem „Blask prawdy” 16 października odbędzie się XXII Dzień Papieski
Z okazji XXII Dnia Papieskiego 16 października w całej Polsce odbywać się będą msze św., konferencje naukowe, koncerty i wydarzenia kulturalne. Wolontariusze będą też zbierać datki na stypendia dla uzdolnionej, ale niezamożnej młodzieży.
Przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT) ks. Dariusz Kowalczyk spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji zapowiadającej XXII Dzień Papieski, która odbyła się w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Poinformował, że obchody Dnia Papieskiego rozpocznie w sobotę 15 października gala nagród TOTUS TUUS 2022 na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16.00.
>>> 20 lat temu w Kalwarii Zebrzydowskiej Jan Paweł II zawierzył Maryi Kościół w Polsce
Ks. Kowalczyk poinformował, że nominację do nagrody TOTUS TUUS w kategorii „Promocja godności człowieka” otrzymali: Fundacja Gajusz, Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritasu Archidiecezji Łódzkiej i Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominację otrzymali: twórcy filmu o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim „Będziesz miłował”, promotor muzyki polskiej Stanisław Leszczyński i warsztaty twórców ikon z Nowicy.
Z kolei w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” nominację otrzymali: Dni Jana Pawła II – za podjęcie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II, Jolanta Sosnowska – za monumentalne dzieło „Hetman Chrystusa” i Milena Kindziuk za książkę o rodzicach św. Jana Pawła II.
Nominację do nagrody TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka otrzymali: tygodnik „Przewodnik Katolicki”, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego i kanał YouTube MASKACJUSZ TV.
Ks. Kowalczyk dodał, że w tym roku zostanie również przyznana nagroda specjalna TOTUS TUUS.
Wicedyrektor biura fundacji ds. formacji stypendystów ks. Łukasz Nycz zaznaczył, że nieodłącznym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych, ale niezamożnych osób z małych miejscowości.
„We wszystkich parafiach w całej Polsce pojawią się wolontariusze z puszkami, do których wychodząc z kościoła będziemy mogli złożyć ofiarę, by w ten sposób pomóc realizować marzenia naszych podopiecznych i tworzyć miejsca dla nowych – bo wciąż dostajemy pytania, kiedy będziemy mogli przyznawać nowe stypendia, a to zależy od tego, ile zbierzemy” – mówił.
Podkreślił, że przez cały październik na ulicach miast i wsi wolontariusze w charakterystycznych, żółtych koszulkach FDNT również będą kwestować. „Prosimy nie przechodzić obok nich obojętnie, ale wesprzeć dzieło, które upamiętnia osobę św. Jana Pawła II” – apelował.
W niedzielę 16 października w całej Polsce odprawiane będą msze św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie mszę św. o godz. 9.00 odprawi ks. Dariusz Kowalczyk. Msza św. będzie transmitowana w Polsat News. W bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 mszy św. „radiowej” (transmitowanej w Programie I Polskiego Radia) przewodniczyć będzie bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. W sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie o godz. 9.30 mszę św. w tej intencji będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).
W niedzielny wieczór o godz. 17.30 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXII Dnia Papieskiego pt. „Blask prawdy”. Wystąpią m.in. Kasia Moś, Lidia Pospieszalska, Dariusz Malejonek, Kamil Bednarek, Andrzej Lampert, Tomasz Budzyński i Robert Friedrich „Litza”.
W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego 14 października odbędzie się konferencja naukowa „Polska, Ukraina, Europa”. Spotkanie rozpocznie msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie o godz. 9.00. Na godz. 10.00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19.
>>> Jan Paweł II i Gorbaczow – co ich łączyło?
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II dzięki promowaniu nauczania papieża Polaka i wspieraniu przedsięwzięć społecznych, głównie w edukacji i kulturze.
Najważniejszym przedsięwzięciem fundacji jest Dzień Papieski organizowany od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem i koncerty mu poświęcone.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |