Fot. Piotr Ewertowski/misyjne.pl

“Podaj dobro dalej”. VII edycja konkursu Fundacji im. Heleny Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć zachęca do udziału w VII edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Podaj dobro dalej!”. Celem projektu jest edukacja, uwrażliwianie i zachęta do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przez dzieci i młodzież, stawiając za przykład Sługę Bożą Helenę Kmieć.

Temat tegorocznej edycji konkursu to “Pomaganie bez granic”. Zgłoszenia do konkursu, który upamiętnia zamordowaną w Boliwii wolontariuszkę misyjną trwają do 20 listopada.

W projekcie “Podaj dobro dalej!” udział mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych oraz grupy pozaszkolne w wieku klas I-VIII. W czasie trwania edycji (grudzień 2024 r. – kwiecień 2025 r.) zgłoszony zespół wraz z opiekunem realizuje akcje pomocowe i charytatywne, inspirując się postacią Sługi Bożej Heleny Kmieć.

Na podstawie przesłanych materiałów i określonych kryteriów na przełomie kwietnia i maja jury wybiera najlepsze projekty. Zwycięska grupa zostanie ogłoszona podczas Gali Laureatów w Krakowie. Nagrodą jest wyjazd na europejski wolontariat zagraniczny do placówek na Węgrzech lub w Rumunii, w których podczas wyjazdów Wolontariatu Misyjnego Salvator posługiwała Helena Kmieć.

Realizując projekt „Podaj dobro dalej!” Fundacja stawia sobie za cel pokazać najmłodszym, że każdy może pomagać drugiemu – nie ważne ile ma lat, a także, że w każdym środowisku jest wiele osób, które potrzebują pomocy. Trzeba poświęcić im tylko trochę swojego czasu i talentów.

Do udziału w konkursie zachęca Matylda Szmit – koordynatorka projektów Fundacji im. Heleny Kmieć: „Weź udział w konkursie Podaj dobro dalej i pokaż, jak możesz pomóc innym. Zapraszamy grupy szkolne oraz pozaszkolne do dzielenia się swoimi pomysłami na dobroczynne działania, inspirując się postawą naszej patronki – Heleny Kmieć, a poprzez to do zmiany świata na lepsze!” – zachęca Matylda Szmit.

>>> Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć [+GALERIA]

W tym roku tematem konkursu jest hasło: „Pomaganie nie ma granic”. Nawiązuję ono do słów Sługi Bożej Heleny Kmieć: “Żeby być misjonarzem nie trzeba lecieć na inny kontynent, bo MIŁOŚĆ można i trzeba nieść wszędzie, tak do Afryki, jak i do sąsiada z ulicy”. Jak podkreślają organizatorzy, to właśnie jej postawa w sposób szczególny inspiruje uczestników konkursu, a w tym roku – ze względu na rozpoczęty w maju proces beatyfikacyjny – ma jeszcze głębszy wymiar.

Termin nadsyłania zgłoszeń do VII edycji projektu mija 20 listopada 2024 r. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej Fundacji im. Heleny Kmieć (helenakmiec.pl).

PAP/Łukasz Gągulski

Przez wszystkie edycje projektu w przedsięwzięciach wzięło udział ponad 1000 dzieci z terenu całej Polski. Wydarzeniu patronowały liczne kuratoria oświaty, jednostki kulturalno-oświatowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obecnie projekt realizowany jest we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Zambrowie.

Fundacja im. Heleny Kmieć została założona przy współpracy Polskiej Prowincji Salwatorianów, rodziny oraz osób, które pragną kontynuować dzieło tragicznie zmarłej wolontariuszki. Główne zadania Fundacji to: realizacja stypendiów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w krajach misyjnych, wsparcie i organizacja wyjazdów misyjnych Wolontariatu Misyjnego Salvator, a także kontynuacja misji Heleny Kmieć, która pokazywała “jak pięknie żyć”. Fundacja prowadzi stronę internetową poświęconą swojej patronce. Pod adresem: helenakmiec.pl można znaleźć informacje o tym, jak włączyć się w dzieło upamiętnienia tragicznie zmarłej wolontariuszki.

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie. W 2012 r. znalazła swoje miejsce w Wolontariacie Misyjnym Salvator, działającym przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów. W 2013 r. pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy. Kolejną jej misją była w 2014 r. posługa w Rumunii (Timisoara). Ostatnią jej misją miała być półroczna posługa w Ameryce Południowej.

8 stycznia 2017 r. rozpoczęła posługę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w Boliwii. 24 stycznia miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenę, która pomimo prób ratowania życia zmarła.

10 kwietnia w Krakowie rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze