Pogrzeb Ireny Szewińskiej: znana jest data i miejsce

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uroczystości pogrzebowe Damy Orderu Orła Białego Ireny Kirszenstein-Szewińskiej, sportsmenki i multimedalistki olimpijskiej rozpoczną się w czwartek (5 lipca) o godzinie 13.00 Mszą świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego. Następnie (o godz. 14.45) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się pogrzeb.

Irena Szewińska urodziła się 24 maja 1946 r. w Leningradzie. Była polską lekkoatletką specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczką krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych.

Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Była siedmiokrotną medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotną medalistka mistrzostw Europy (10 medali na otwartym stadionie i 3 w hali). Była też wielokrotną reprezentantką Polski w meczach międzypaństwowych i Pucharze Europy. W latach 1965-1979 zdobyła 24 medale mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w skoku w dal.

Tytuły „najlepszej”. W Polsce i na świecie
Czterokrotnie była wybierana na najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. W 1974 r. agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie. Została też uhonorowana tytułem najlepszego polskiego sportowca XX w. Od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową. W 2016 r. otrzymała najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. Zmarła 29 czerwca w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie w wieku 72 lat.

Zobacz także
Wasze komentarze