fot. cathopic.com

Pogrzeb z urną możliwy w polskim Kościele

Podczas wizyty w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów rozmawiano m.in. o możliwości pogrzebu z urną oraz posłudze lektoratu, akolitatu i katechety. Biskup Adam Bałabuch zaznaczył, że spotkanie miało charakter dialogu na tematy, które interesują episkopat polski.

Dyskusja skoncentrowała się na dwóch zagadnieniach. – Pierwsze z nich dotyczyło pogrzebu z urną, ponieważ w Polsce ten świecki zwyczaj kremacji wyprzedził normy kościelne i staliśmy się w praktyce w pewnym sensie zakładnikami narzuconej sytuacji. Wierni często powiadamiają o pogrzebie kiedy jest już po kremacji ciała. Wielu duszpasterzy w duchu miłosierdzia zezwala na mszę pogrzebową z urną, co zyskało pewną aprobatę Konferencji Episkopatu i Kongregacji, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Oczywiście jest czymś uzasadnionym praktycznie, gdy trzeba przewieźć zmarłego na przykład ze Stanów Zjednoczonych, więc trudno wymagać żeby przywozić ciało. Są też przypadki związane na przykład chorobą zakaźną, więc jest czymś uzasadnionym sprawowanie pogrzebu nie z trumną, ale właśnie z urną – powiedział bp Bałabuch. Biskupi pytali, czy Kongregacja zamierza przygotować jakieś nowe regulacje w tej sprawie, które odpowiadałyby nowym obrzędom pogrzebowym związanym z kremacją, złożeniem urny albo w kolumbarium albo w grobie.

>>> Wizyta ad limina: druga grupa biskupów rozmawiała o jedności chrześcijan

Drugim tematem poruszonym podczas wizyty w Kongregacji była odnowiona posługa lektoratu i akolitatu, o którym mówią nowe dokumenty. Biskup pytali, jak osoby świeckie, kobiety i mężczyźni powinni odnaleźć swoje powołanie w tej posłudze, jak ma wyglądać obrzęd ustanowienia lektora itd. Zapewniono, że kongregacja pracuje nad dokumentami liturgicznymi ustanowienia tych posług, tym bardziej że doszła kolejna posługa katechety, która też wymaga wypracowania odpowiedniego obrzędu liturgicznego, poprzez który kandydaci byliby wprowadzani do tej posługi. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przygotowuje już wskazania, które będą dotyczyły posługi lektoratu, akolitatu i katechety, tak żeby były one komplementarne, aby kompetencje tych posług na siebie nie nachodziły. Posługa lektoratu i akolitatu jest związana z liturgią, a posługa katechety ma charakter edukacyjny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze