fot. cathopic

Agata Stolarska: pójść na mszę świętą czy na Eucharystię?

W Kościele możemy usłyszeć wiele słów związanych z Eucharystią, jednak czy wiemy, co one oznaczają? Czym jest Komunia, a czym liturgia? Czy modlitwa eucharystyczna to wszystkie modlitwy mówione przez księdza podczas mszy św.? 

Na początek wyjaśnijmy, czym jest liturgia. Pierwotne znaczenie tego słowa to: „dzieło publiczne”, „służba na rzecz ludu”. W Kościele liturgią nazywa się udział w dziele Bożym, czyli modlitwy, sprawowanie kultu, głoszenie Ewangelii oraz służenie Bogu i ludziom. Zatem liturgia, jak podaje katechizm, jest „uczestnictwem w modlitwie Chrystusa do Ojca w Duchu Świętym”.

>>> Odkopywanie przepaści. O ograniczaniu starej liturgii

EPA/TIZIANA FABI

Jedną z form liturgii jest msza święta. Jest to wydarzenie, na które zaproszeni są wszyscy wierni, podobnie jak na ostatnią wieczerzę byli zaproszeni apostołowie. Msza święta dzieli się na dwie liturgie: liturgię słowa i liturgię eucharystyczną. Liturgia słowa to ta część, kiedy lektor czyta czytanie, jest śpiewany psalm, ksiądz czyta Ewangelię i mówi homilię, a na koniec są zanoszone prośby do Boga. Później następuje liturgia eucharystyczna, czyli Eucharystia. Jest to dziękczynienie, które wierni składają Bogu przez kapłana. To dziękczynienie łączy się z ofiarą Chrystusa, która ma miejsce podczas mszy św., gdy chleb staje się Ciałem, a wino Krwią Jezusa. Dziękczynienie jest wyrażone modlitwą odmawianą przez kapłana. Jest to modlitwa eucharystyczna, której celem jest uświęcenie człowieka. Znaczenie modlitwy eucharystycznej „polega na tym, aby całe zgromadzenie wiernych zjednoczyło się z Chrystusem w głoszeniu wielkich dzieł Bożych i składaniu Ofiary”. Ostatnim elementem liturgii eucharystycznej jest przyjęcie Komunii św. O Eucharystii możemy mówić także poza mszą świętą. Eucharystia to ofiara Chrystusa, Jego obecność pod postaciami chleba i wina, czyli obecność eucharystyczna.

>>> Michał Jóźwiak: „ulepszacze” mszy świętej [FELIETON]

Czy zatem Eucharystia jest tym samym co Komunia? Słowo „komunia” oznacza zjednoczenie. Gdy „idziemy do Komunii” lub „przyjmujemy Komunię” oznacza to, że spożywając Ciało Chrystusa pod postacią chleba (czyli Eucharystię) w sposób doskonały jednoczymy się z Bogiem. Podczas mszy św. następuje również komunia z papieżem, biskupem i wszystkimi wiernymi. Jest to wyraz jedności Kościoła, zjednoczenia wszystkich jego członków. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze