Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, fot. domjp2.pl

Pokój Jana Pawła II z kliniki Gemelli, w którym był leczony po zamachu

Czasową wystawę „Przebaczam”, prezentującą wyposażenie pokoju szpitalnego z kliniki Gemelli w Rzymie, gdzie hospitalizowany był Jan Paweł II w trakcie pontyfikatu, zobaczyć można w wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – podała placówka.

– Przesłaniem wystawy są słowa św. Jana Pawła II: „Wszyscy potrzebujemy przebaczenia ze strony naszych braci, wszyscy zatem winniśmy być gotowi przebaczać. Prosić o przebaczenie i przebaczać — oto droga prawdziwie godna człowieka” – podaje muzeum. Okazją do prezentacji jest przypadająca w czwartek 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Ranny papież został wówczas przewieziony do kliniki Gemelli. Ekspozycję tworzą przede wszystkim szpitalne łóżko, biała bielizna pościelowa z logo kliniki, szafka nocna, przeszklona szafka na leki oraz dwa krzesła. Towarzyszy jej fragment niepublikowanego dotychczas filmu dokumentalnego z udziałem osobistego lekarza papieskiego, prof. Renato Buzzonettiego. Wspomina w nim wydarzenia z 13 maja 1981 r. Wystawę uzupełnia opis faktów, które miały miejsce 40 lat temu.

Już w najbliższy czwartek, 13 maja serdecznie zapraszamy na uroczystości dziękczynne 40. rocznicy ocalenia Ojca Świętego…

Opublikowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II Niedziela, 9 maja 2021

Dotychczas pamiątki te były udostępniane na wystawie „Cierpienie ma sens”, dostępnej w sali wadowickiego Domu Katolickiego. Obecnie postanowiono umieścić je w przestrzeni wystawy stałej muzeum. Eksponaty są niemymi świadkami cierpienia papieża, ale również jego postawy modlitwy i przebaczenia. Cztery dni po zamachu, leżąc w szpitalnym łóżku Jan Paweł II w przemówieniu nagranym z okazji niedzielnej modlitwy Regina Coeli, przebaczył zamachowcowi. Wystawa „Przebaczam” uzupełni czasowo stałą ekspozycję wadowickiego muzeum, która jest podzielona na 16 stref tematycznych. Jedną z nich jest przestrzeń poświęcona zamachowi na Ojca Świętego. Wśród udostępnionych na niej eksponatów jest m.in. pistolet zamachowca Browning HP 9 mm, a także garnitur szefa watykańskiej ochrony Francesco Pasanisiego, który własnym ciałem osłaniał rannego Jana Pawła II przed kolejnymi kulami. Na spodniach do dzisiaj widoczne są ślady krwi papieża.

>>> Wadowice: muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II otwarte od soboty

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, fot. domjp2.pl

>>> Obchody 40. rocznicy zamachu na Jana Pawła II w sanktuarium w Polanicy Zdroju

13 maja 1981 r. na placu św. Piotra Turek Ali Agca usiłował zabić Jana Pawła II. Ojciec Święty trafiony został trzema kulami. Przewieziono go do kliniki Gemelli, gdzie został operowany. Cztery dni później w krótkim przemówieniu przebaczył Turkowi. Jan Paweł II po zamachu przebywał w klinice do 3 czerwca. Muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Ekspozycja jest opowieścią o nim; od urodzenia do śmierci. Sercem jest mieszkanie Wojtyłów. Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze