Kolumbijskie uchodźczynie w osiedlu Tortuga podczas jednej ze swych codziennych czynności/UNHCR/ACNUR Américas – „Refugiados en el Darién, Panamá” (Flickr.com)/CC BY-NC-SA 2.0

Pół miliona migrantów zmierza przez dżunglę w kierunku Ameryki Północnej

Według danych ONZ, około 500 tys. migrantów zmierzających do USA przekroczy w tym roku słynną dżunglę Darién w Panamie, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2022 roku. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) i agencja ONZ ds. uchodźców UNHCR w Genewie ostrzegły w tych dniach przed pogarszającą się sytuacją humanitarną i wezwały do skoordynowanego i solidarnego rozwiązania w regionie.

Uchodźcy i migranci, w szczególności z Wenezueli, Haiti i Ekwadoru, a także innych krajów Ameryki Południowej i Karaibów, wyruszyli z Kolumbii w trudną do pokonania drogę do Panamy. Są oni narażeni na ogromne niebezpieczeństwa ze strony natury, przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, rabunki, handel ludźmi, wymuszenia i porwania.

Bezprecedensowe ruchy ludności stanowią ogromne wyzwanie, powiedział Filippo Grandi, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Żaden kraj nie jest w stanie sam poradzić sobie z tym zadaniem. Wszystkie podmioty na szlaku muszą współpracować.

Fot. PAP/EPA/Luis Torres

Dyrektor generalna IOM Amy Pope zaapelowała o większe wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej, aby zainteresowane kraje mogły zaoferować ludziom możliwości integracji i zapobiec podejmowaniu przez nich niebezpiecznych podróży. Migranci i uchodźcy są potężnym motorem rozwoju oraz silniejszych i bardziej zróżnicowanych społeczności i społeczeństw, powiedziała Pope.

Losy tysięcy migrantów, którzy próbują przejść przez dżunglę Darién niepokoją też papieża Franciszka. Po dzisiejszej modlitwie „Anioł Pański” papież powiedział, że tę niebezpieczną drogę często podejmują rodziny z dziećmi, „oszukane przez tych, którzy fałszywie obiecują im krótką i bezpieczną drogę, są poniżane i okradane”, a wielu z nich traci w tej dżungli życie. Potrzebny jest wspólny wysiłek państw, których to najbardziej bezpośrednio dotyczy oraz wspólnoty międzynarodowej, aby ta tragiczna rzeczywistość nie była przemilczana i aby wspólnie dać na nią humanitarną odpowiedź, apelował papież.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze