fot. EPA/ETTORE FERRARI

Polak przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych

Papież Franciszek mianował nowym przewodniczącym Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych polskiego jezuitę, o. Marka Inglota, profesora na Wydziale Historii i Dóbr Kulturalnych Kościoła Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

62-letni o. Inglot pochodzi z Brzozowa w archidiecezji przemyskiej. Należy do Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Ten długoletni konsultor Kongregacji (obecnie Dykasterii) Spraw Kanonizacyjnych był dyrektorem Rzymskiego Archiwum Towarzystwa Jezusowego. Wydał kilka książek. m.in. biografię ks. Jakuba Wujka, XVI-wiecznego polskiego tłumacza Biblii. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim był m.in. dziekanem Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Kościoła. Członkiem Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych został w 2020 roku.

Papieski Komitet Nauk Historycznych powstał w 1954 roku, zastępując istniejącą od 1883 roku Komisję Kardynalską ds. Badań Historycznych. Gromadzi naukowców, duchownych i świeckich, podejmujących badania z historii Kościoła i papiestwa. Dotychczas na jego czele stał, od 2009 roku, francuski norbertanin, o. Bernard Ardura, były długoletni sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury.

>>> Papież wezwał do modlitwy za ofiary kataklizmów w Libii i Maroku

Zmiany w Kurii Rzymskiej

Papież Franciszek mianował dziś także nowych podsekretarzy w Sekretariacie Stanu oraz w Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, a także szefa protokołu dyplomatycznego.

Podsekretarzem Sekcji ds. Personelu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej w Sekretariacie Stanu został 55-letni prałat Joseph Murphy z Irlandii, dotychczasowy szef protokołu w Sekretariacie Stanu.

Jego następcą jako szef protokołu będzie 50-letni prał. Javier Domingo Fernández González z Wenezueli, który do tej pory pracował w Sekcji ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi w Sekretariacie Stanu.

Z kolei podsekretarzem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji będzie 57-letni włoski jezuita, o. Antonio Spadaro, dotychczasowy redaktor naczelny dwutygodnika „La Civiltà Cattolica”. Swą funkcję obejmie on 1 stycznia 2024 roku. Jego miejsce jako redaktora naczelnego zajmie od 1 października portugalski historyk Kościoła o. Nuno da Silva Gonçalves.

65-letni o. Gonçalves był w latach 2016-2022 rektorem Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, na którym wykłada od 2011 roku. Wcześniej, w Portugalii, był m.in. członkiem rady redakcyjnej kulturalnego pisma „Brotéria”, wydawanego przez jezuitów, kierował Wydziałem Filozofii Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego i był przełożonym portugalskiej prowincji Towarzystwa Jezusowego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze