fot. PAP/Zbigniew Meissner

Polak zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

Filip Płażalski – uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim – zdobył Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. To drugie zwycięstwo młodego solisty w historii festiwalu.

W niedzielę wieczorem w Będzinie odbył się koncert galowy, wieńczący ten jeden z największych, kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju.

>>> Irena Santor, w młodości, chciała zostać zakonnicą

W festiwalu brali udział soliści, duety, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły folklorystyczne. Uczestnicy byli dodatkowo podzieleni na kategorie wiekowe. W każdej z nich jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia.

Występy uczestników oceniało jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, która ogłosiła zdobywcę Grand Prix.

Został nim solista Filip Płażalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim, który otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Symboliczny czek wręczyła wiceprezydent miasta Anna Drzewiecka. Organizatorzy zaznaczają, że tegoroczna pula nagród była rekordowa i wyniosła w sumie 100 tys. zł.

Fot. cathopic.com

Mimo pandemii organizatorzy – już po raz drugi – nie zrezygnowali z przeprowadzenia festiwalu. W ubiegłym roku wydarzenie było w całości udostępniane w transmisji internetowej, tym razem w większości odbywał się stacjonarnie. W Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek mogą brać udział amatorzy, a także uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I stopnia. Festiwal gości też zespoły zza wschodniej granicy.

>>> Polak z sercem

Łącznie do ubiegłorocznych eliminacji zgłosiło się blisko 1 tys. wykonawców. Przesłuchania eliminacyjne zakończyły się po Bożym Narodzeniu, zaś finałowe odbywały się w ostatnich dniach. Całość Festiwalu – koncerty inauguracyjny i galowy oraz przesłuchania finałowe – zorganizowano w nowej hali sportowo-widowiskowej Będzin-Arena. Partnerem strategicznym 28. edycji festiwalu została Grupa Lotos.

Historia festiwalu zaczęła się w 1995 r. Pomysłodawcą imprezy był wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, zmarły w 2006 r. ks. Kazimierz Szwarlik. Już do pierwszego festiwalu zgłosiło się 116 uczestników. W ostatnich latach w eliminacjach brało udział ponad 1 tys. solistów i grup. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek, Urząd Miejski w Będzinie oraz diecezja sosnowiecka.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze