fot. unsplash

Policja alarmuje: tegoroczne święta na drogach są tragiczne!

Po raz pierwszy od 10 lat liczba kierowców prowadzących auto pod wpływem alkoholu w Wigilię wzrosła. Tylko 24 grudnia zatrzymano 43%więcej pijanych za kółkiem. Policja mówi wprost: to szokujące, przerażające i dramatyczne dane!

Wzmożony ruch na zakopiance, fot. PAP/Grzegorz Momot


Rośnie więc liczba odebranych praw jazdy. Niepokoją także inne informacje, które podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W Wigilię, na drogach odnotowano 95 poważnych wypadków, rok wcześniej było ich 67. Czynnikiem sprzyjającym wypadkom może być, paradoksalnie, dobra pogoda; korzystne warunki przekładają się na szybszą jazdę. W tym roku obok nadmiernej prędkości równie ważnym powodem był też niestety alkohol.

W Wigilię i dwa dni Świąt Bożego Narodzenia na polskich drogach doszło do 187 wypadków, w których zginęło 20 osób.  Łącznie ranne zostały 233 osoby. Zatrzymano 506 nietrzeźwych kierowców. (podinsp. Radosław Kobryś, Komenda Główna Policji)

24 grudnia 2018 roku zatrzymano 119 osób prowadzących po alkoholu (czyli mających powyżej 0,5 promila). W tym samym dniu, ale rok później zatrzymano 170 kierujących. – To nie są osoby, które wypiły dzień wcześniej i myślały, że mogą już prowadzić. To kierowcy, którzy z premedytacją prowadzili auto po spożyciu alkoholu – mówi podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Policjant dodaje, że zwiększona liczba zatrzymanych nie wynika z większej liczby funkcjonariuszy na drogach.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Co roku na tę akcję wyjeżdża podobna ilość funkcjonariuszy: ok 5 tys. Warto zwrócić uwagę na to, że przecież nie kontrolują wszystkich kierowców; kierujących pod wpływem może być więc więcej. Alkohol i prędkość to dwa główne grzechy polskich kierowców. Warto pamiętać, że zbyt duża prędkość drastycznie zmniejsza naszą percepcję i możliwość reakcji na niespodziewanie wydarzenie na drodze. Policyjna akcja pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” trwa od wtorku, a zakończy się w niedzielę około godz. 22:00.

Przypomnijmy, że jazda pod wpływem środków odurzającym, przekraczanie prędkości i łamanie innych zasad ruchu drogowego jest narażaniem siebie i innych na utratę zdrowia lub życia a tymczasem jest grzechem przeciwko piątemu przykazaniu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze