Fot. slaska.policja.gov.pl

Policjanci zatrzymali podejrzanego o profanację Krzyża Trzeciego Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Za sprofanowanie Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej oraz dewastację 136-letniej kapliczki w lesie na Przełęczy u Panienki w Beskidzie Małym odpowiada 40-letni bielszczanin. Takie informacje podaje policja. Mężczyzna został dziś zatrzymany.

fot. Wikipedia

„Wytypowano podejrzewanego o profanację krzyża na Trzech Lipkach. Policjanci zatrzymali 40-latka, który całą sytuacją był zaskoczony. Śledczy ustalili, że odpowiada on nie tylko za zbezczeszczenie Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, ale także kapliczki na Szlaku Papieskim w Kozach” – infromuje rzecznik bielskiej policji asp. szt. Roman Szybiak.

>>> Beskidy: dewastacja krzyża na Trzech Lipkach

Policjanci ustalają motywy, jakimi kierował się podejrzewany. Sprofanowanie miejsca kultu lub przedmiotu czci religijnej zagrożone jest grzywną, ograniczeniem wolności lub karą do 2 lat więzienia. O kwalifikacji prawnej czynu 40-latka zdecyduje prokurator.

40-metrowy stalowy krzyż na wzgórzu Trzy Lipki został ustawiony w 2001 r. Konstrukcją przypomina pastorał św. Jana Pawła II. Na tablicy umieszczonej na jego cokole znajduje się wizerunek papieża oraz cytat z jego homilii, wygłoszonej w 1995 r. w Skoczowie, wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża. W sobotę sprawca dewastacji zachlapał czerwoną farbą cokół i znajdującą się na nim tablicę z wizerunkiem i słowami papieża. Dzień wcześniej, w piątek, doszło do dewastacji zabytkowej kapliczki w lesie na Przełęczy u Panienki nieopodal Chrobaczej Łąki w Beskidzie Małym. Wandal uszkodził kapliczkę na wiodącym tamtędy Szlaku Papieskim, rozbijając obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i uszkadzając ozdobną oprawę kapliczki, składającą się m.in. z różańca.

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze