Polscy biskupi do młodych na 33. ŚDM: Jesteście nadzieją!

7 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W całej Polsce odbywały się w weekend diecezjalne obchody 33. Światowego Dnia Młodzieży, ustanowionego przez św. Jana Pawła II. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana”.

Abp Skworc do młodych: macie misję do spełnienia
Pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca sprawowano uroczystą Eucharystię z okazji diecezjalnych obchodów 33. Światowego Dnia Młodzieży. Zgromadzonym w katedrze towarzyszyły relikwie św. Stanisława Kostki, patrona ludzi młodych. – Macie misję do spełnienia. Teraz nadeszła wasza godzina, losy Ewangelii są dziś złożone w wasze ręce, serca i umysły – zwrócił się do młodzieży metropolita katowicki.

„Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” – to tytuł orędzia, które papież Franciszek skierował do młodych z okazji 33. Światowego Dnia Młodzieży. Przypomniał o nim metropolita katowicki podczas Eucharystii w katedrze. – Ta łaska to Duch Święty, dzięki któremu Maryja stała się Matką naszego Pana, który dzisiaj wkracza do Jerozolimy – mówił kaznodzieja. Przywołując hasło roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, metropolita katowicki przypomniał jak bardzo młodzi zostali obdarowani na chrzcie św. oraz poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania. – Modlimy się o to, abyście dzięki tajemnicy Ducha Świętego upodobnili się do Chrystusa Syna Bożego, bo na tym, moi drodzy, polega cała tajemnica życia chrześcijańskiego – powiedział abp Skworc podczas homilii.

Bp Mazur do młodzieży: wstaliście, zeszliście z kanapy i za to wam dziękuję
Jakże bliskie są nam słowa Jezusa „Wstańcie, chodźmy”. Wstaliście, zeszliście z kanapy, nałożyliście dobre buty i przyszliście do katedry ełckiej. I za to wam dziękuję – powiedział bp Jerzy Mazur podczas spotkania z młodzieżą w Niedzielę Palmową. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w katedrze ełckiej, na którą przybyła młodzież z Ełku i okolic wraz z duszpasterzami.

W homilii bp Mazur mówił: „Jezus mówił do Apostołów, aby prosili o wszystko, a będzie to im dane. Wy również o wszystko proście Jezusa w Jego Imię”. – Z tych próśb, z tego zawierzenia rodzi się zawsze dobro i piękno, uśmiech, radość, miłość i obecność. Nie przegapcie tego – wyjaśnił hierarcha. Bp Mazur zachęcał młodych, aby włączyli się w przeżywanie liturgii Wielkiego Tygodnia i jak najczęściej przyjmowali Jezusa do serca. „W Komunii jest moja moc i siła do czynienia dobra, do bycia dobrym człowiekiem. Jesteśmy stworzeni do wyższych rzeczy, pragnień. Nie pozwólmy obedrzeć się z tych pragnień, z tych wartości innym ludziom” – powiedział.

Abp Budzik do młodych: przyjmujcie z radością wezwanie Boga
„Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30) to hasło przewodnie, które w tym roku towarzyszyło obchodom Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Jego zwieńczeniem w Lublinie była procesja z palmami ulicami miasta oraz uroczysta Eucharystia, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. „Przyjmujcie z radością wezwanie, jakie Bóg kieruje do Was, powołując po imieniu” – nawoływał podczas homilii metropolita.

„Bóg spojrzał na pokorę prostej izraelskiej dziewczyny i w niej uczynił wielkie rzeczy. Dokonał największego cudu w dziejach świata. Połączył w jej łonie niebo i ziemię, czas i wieczność, Boga i człowieka” – powiedział w homilii hierarcha, nawiązując do momentu Zwiastowania Maryi i tegorocznego hasła diecezjalnego dnia młodzieży.

Odnosząc się do słów papieża Franciszka, skierowanych do młodych w tegorocznym orędziu abp Budzik zwrócił uwagę, że powtarzające się często w Piśmie Świętym słowa „nie bój się” Pan Bóg codziennie kieruje do każdego człowieka i zachęca nas do ufności. Często wątpimy, boimy się, nie ufamy sobie, a Pan chce, abyśmy zmierzyli się z naszymi lękami i obawiamy. Potrafili stawić im czoła, nazwać je po imieniu i iść drogą wyznaczoną przez Niego. Wyjaśnił również, że znalezienie łaski u Boga oznacza plan, który przygotował dla każdego z nas.

Metropolita zwrócił również uwagę, że żadne życie nie jest przypadkiem. Każdy powołany do niego jest chciany i kochany. Otuchy powinny dodać nam postacie biblijne, a nawet sam Jezus, który będąc człowiekiem też się bał.

Abp Depo: Jesteście nadzieją!
„Kochani młodzi przyjaciele potwierdzacie prawdę, że polska młodzież w wieku od 16 do 29 lat jest największą nadzieją Europy i świata, bo w rankingach aż 84 procent przyznaje się do Boga objawionego w Chrystusie” – mówił dziś do młodych abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze częstochowskiej dla uczestników diecezjalnych obchodów 33. Światowego Dnia Młodzieży.

Abp Ryś do młodych: jesli kochasz i jesteś kochany – zrobisz wszystko!
W Łodzi diecezjalne obchody 33. Światowego Dnia Młodzieży rozpoczęły się w kościele oo. Jezuitów, gdzie modlitwę poprowadził zespół Mocni w Duchu. Ulicami miasta przeszedł tradycyjnie „Marsz dla Jezusa”. – Jeśli kochasz i jesteś kochany, to jesteś w stanie robić wszystko pomimo, że się boisz! – mówił do młodych abp Grzegorz Ryś.

Prymas Polski do młodych: Bóg ma konkretne marzenie związane właśnie z tobą
„Twoje życie nie jest anonimowe. Nie jest przypadkiem czy walką o przetrwanie. Ono jest jedyne i wyjątkowe, bo takie podarował ci Bóg. On ma konkretne marzenie związane właśnie z tobą, z twoim życiem i z twoją przyszłością” – mówił w Niedzielę Palmową do młodych Prymas Polski abp Wojciech Polak.

fot: Prymas Polski, abp Wojciech Polak

Metropolita gnieźnieński modlił się z młodzieżą w Chodzieży, gdzie odbyło się jedno z wielu organizowanych tego dnia spotkań młodych. W homilii Prymas prosił młodych, aby się nie bali, strach bowiem – jak mówił – paraliżuje, zamyka i niszczy. „Co się stało z uczniami Jezusa? Co się w nich stało, że tak szybko uciekli? Dlaczego Go opuścili, właśnie wtedy, gdy może najbardziej ich potrzebował? Kto lub co nimi zawładnęło? Opuścili Go i uciekli, bo się po prostu bali” – tłumaczył abp Polak przypominając, że uczynili to mimo wcześniejszych gorących zapewnień o oddaniu i wierności.

Abp Kupny do młodzieży: jesteście wyczuleni na obłudę – zachowajcie tę wrażliwość
Prawie tysiąc młodych ludzi świętowało dziś na wrocławskim Ostrowie Tumskim 33. Światowy Dzień Młodzieży. – Wiem, że jesteście wyczuleni na brak szczerości, fałsz o obłudę, dlatego, proszę, zachowajcie tę wrażliwość – mówił do zgromadzonych w katedrze abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski w homilii nawiązał do orędzia papieża Franciszka i do hasła tegorocznego święta młodych, którymi są słowa wypowiedziane przez anioła Gabriela do Maryi: „Nie bój się. Znalazłaś bowiem u Boga łaskę”. Abp Kupny zauważył, że kiedy Maryja podejmowała najważniejszą decyzję w swoim życiu, była bardzo młodą dziewczyną. – Bóg zaufał jej mądrości, młodości i rozsądkowi. Nie bał się powierzyć losów świata bardzo młodej kobiecie – mówił.

– Zapewne Maryja odczuwała lęk, ale Bóg pomógł Jej go pokonać – przekonywał hierarcha. Słowa, jakie usłyszała Maryja są skierowane do każdego z młodych zebranych w katedrze. – Bóg czyta w waszych sercach i dobrze zna wyzwania, przed którymi stoicie, zna problemy i trudności – dodał. Hierarcha zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie boją się być sobą. – Chcą sprostać wymaganiom innych i ciągle dostosowują się do sztucznych standardów – tłumaczył abp Kupny. – Nieustannie dokonują retuszowania swoich wizerunków. Chowają się za maskami i fałszywymi tożsamościami. U wielu mamy do czynienia z obsesją na tle otrzymywania jak największej liczby „polubień”. Tymczasem, kiedy spojrzymy na Ewangelię, zobaczymy, że Jezus nie obiecuje nam ani błyskotliwej kariery, ani sukcesu. Nie znajdziemy u Jezusa pustych obietnic, że wszyscy nas polubią, ale obiecuje nam jedno – że zabierze nasz lęk, to wszystko, co nas przytłacza.

Kraków młodych
Podczas Mszy w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski powiedział, że kiedy Chrystus umarł, dla wielu był to moment tryumfu i satysfakcji. – Ale dla nas, którzy wierzymy, że jest on prawdziwe Bożym Synem, w tym momencie kiedy czytamy o ostatnich chwilach Chrystusa, z największą czcią klękamy, wyznając naszą wiarę, że tylko w Nim, Panu naszym Jezusie Chrystusie, jest nasza nadzieja i nasze zbawienie – podkreślił.

W czasie nabożeństwa zaprzysiężona została Rada Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Zadaniem Rady będzie reprezentowanie głosu młodych z archidiecezji, określanie problemów, które zagrażają młodzieży oraz poszukiwanie konkretnych rozwiązań służących ożywaniu młodego ducha w Kościele. – Postaramy się nie zawieść i z oddaniem służyć Kościołowi. Pragniemy aby nasza praca pomagała młodzieży wzrastać w wierze i nieść ewangelię całemu światu – zapowiedział przedstawiciel Rady Młodych.

Polscy biskupi do młodych na 33. ŚDM: Jesteście nadzieją!
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze