Abp Stanisław Gądecki

Fot. Flickr/EpiskopatNews

Polscy biskupi podsumowali drugi dzień synodu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przygotowanie do życia w małżeństwie, rola ojca w rodzinie, młodzi imigranci i świadectwo życia młodych wobec rówieśników to tematy drugiego dnia obrad synodu w Rzymie – poinformowało w piątek biuro prasowe KEP.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców bp Marian Florczyk podkreślił, że problemem części młodzieży jest życie w rozbitych rodzinach. „Stąd też na synodzie zwracano uwagę, aby było przygotowanie do małżeństwa, np. katechezy przedmałżeńskie, które istnieją w Polsce. By w tych katechezach uwzględnić kontekst kulturowy, gdyż coraz częściej zawierają małżeństwa osoby różnych kultur i religii” – powiedział bp Florczyk. Podkreślił też, że w czasie dyskusji pojawiły się opinie, że „zatraciła się rola mężczyzny”. „Wcześniej mężczyzna dojrzewał do tego, by być ojcem, by spełniać swoje zadania. Przykład ojca najbardziej pociąga dzieci do wiary, zauważył jeden z mówców” – dodał bp Florczyk.

Następnym zagadnieniem była sprawa imigrantów w szerokim znaczeniu. „Jeśli Kościół w Europie sam boryka się z problemami, to jakiej pomocy ma udzielić przybyszom? Zwracano uwagę na kondycję imigrantów i tych, którzy ich przyjmują. Kondycja religijna przyjmujących jest niestety słaba” – stwierdził bp Florczyk.

Według hierarchy zwracano również uwagę na to, aby młodzież ewangelizowała swoich rówieśników przez przykład życia. „Chodzi o to, aby młodzi wierzący doprowadzali innych młodych do Jezusa Chrystusa, bo On jest Tym, który nadaje kształt życiu. Kościół jest bowiem wspólnotą, która cechuje się wiarą w Jezusa Chrystusa, która żyje tą wiarą” – podkreślił bp Florczyk.

„Zagadnienia podejmowane z jednej strony ukazują całe bogactwo i szanse, jak chociażby dobra liturgia, ale również zagrożenia, np. sekty występujące w niektórych krajach” – powiedział przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk.

Dodał, że w dyskusjach przewijał się również temat wpływu mediów społecznościowych na życie młodych ludzi.

Synod o młodzieży, wierze i rozeznawaniu powołania w Rzymie rozpoczął się 3 października i potrwa do 28 października. Uczestniczy w nim ponad 260 biskupów z całego świata. Z Polski w obradach uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży biskup Marek Solarczyk i delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze