fot. X/@JasnaGoraNews

Polscy harcerze z Australii i Argentyny na Jasnej Górze

W ramach programu „Senat-Polonia 2025” na Jasną Górę przybyli harcerze z Australii i Argentyny. Dzisiejszy dzień spędzą w Sanktuarium, poznając jego historię i ucząc się o swoich korzeniach.

– To są Polacy, którzy mieszkają, poza granicami i tam organizują się w drużyny harcerskie. Właśnie przyjechali z nami w ramach projektu – wyjaśnił Mateusz Świeżyński, harcmistrz ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dodał, że młodzi spędzą dzisiejszy dzień w Sanktuarium; zwiedzać będą Jasną Górę z przewodnikiem. W ramach swojego pobytu w Polsce wyruszą też szlakiem Orlich Gniazd, zwiedzą Warszawę, a także Grunwald. 

Krysia Struzik, urodziła się w Polsce, w Lublinie. Jej rodzice wyjechali z kraju i większość życia spędziła w Australii . Dewiza, tak dobrze znana rodzimym harcerzom bliska jest również i Krysi. Słowa: „Bóg, honor, Ojczyzna” to dla niej łączność z rodziną i przodkami, z historią. Do harcerstwa zdecydowała się wstąpić zaciekawiona widokiem harcerzy w mundurach, którzy uczestniczyli we Mszy św. w jej parafii. Pojechała raz na obóz i siedząc z grupą przy ognisku stwierdziła: „to dla mnie”. Dziewczyna przyznała, że należąc do harcerzy, młodzi ludzie uczą się historii Polski.

– Pracuję dużo z harcerkami w wieku od 10 do 15 lat. Podczas spotkań poznajemy prawie całą historię Polski, od pierwszych królów, przez różne dynastie, aż do wojen światowych – podkreśliła z dumą.

Zauważyła też, że niektórzy urodzeni byli poza granicami naszego kraju, co nie wpływa wcale na ich łączność z Polską. 

fot. X/@JasnaGoraNews

Sebastian Waloszek, urodził się w Australii. Dumny jest ze swojej polskości i z tego, że płynnie mówi po polsku. Podkreślił, że chętnie dzieli się z innymi swoją znajomością kultury. Dodał też, że zachowanie tego wszystkiego poza Ojczyzną jest trudniejsze, niż kiedy mieszka się w swoim kraju. Osiem lat temu był już na Jasnej Górze, niestety wtedy obraz Matki Bożej był zasłonięty. Dzisiaj chłopak miał możliwość zobaczyć Czarną Madonnę i pomodlić się przy odsłoniętym wizerunku Matki Bożej. 

Projekt „Senat-Polonia 2025” ma na celu wsparcie młodej polonijnej młodzieży w budowaniu międzynarodowej współpracy i aktywizację Polaków mieszkających za granicą do poznawania naszego kraju, wzmacnianie środowisk Polonii w krajach ich zamieszkania, rozwój istniejących i tworzenie nowych struktur polonijnych, promocję polskiej kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego za granicą, wspieranie rozwoju mediów polonijnych oraz działanie na rzecz edukacji polonijnej . 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze