Fot. Domena Publiczna

Polska: policja i księża w walce z pedofilią

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Polska policja będzie współpracować ze znanym włoskim stowarzyszeniem Meter w walce z pedofilią w internecie. Porozumienie w tej sprawie podpisali w środę w Rzymie komendant główny policji Jarosław Szymczyk i założyciel organizacji, ksiądz Fortunato Di Noto.

Porozumienie zostało podpisane w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, która pośredniczyła w kontaktach między Komendą Główną Policji i założoną w 1989 roku organizacją Meter, cieszącą się wielkim autorytetem we Włoszech i uznaniem ze strony Watykanu. Działa ona pod hasłem „Przeciwko pedofilii, wyzyskowi i na rzecz praw dzieci”. Jak wyjaśniono podczas uroczystości, umowa będzie pomocna w zwalczaniu pedofilii również w Polsce ze względu na to, że stowarzyszenie księdza Di Noto dysponuje obszerną bazą danych. Publikuje je w raportach, obrazujących skalę pedofilii na świecie. Alarmuje, że w sieci dostępne są setki tysięcy stron z pornografią dziecięcą i dziesiątki tysięcy filmów o takiej treści.

W jednym z ostatnich sprawozdań stowarzyszenia podkreślono, że Europa jest negatywnym rekordzistą pod względem liczby przypadków pedofilii. Działalność stowarzyszenia księdza Fortunato Di Noto popiera papież Franciszek. Podczas jednego ze spotkań papież dziękował za jego zaangażowanie na rzecz zapobiegania tej przestępczości. „Wszyscy musimy się włączyć, aby dzieci były zawsze bronione i chronione” – mówił Franciszek. Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wyraził wdzięczność stowarzyszeniu Meter, które – jak podkreślił – obrało sobie „szlachetny cel” walki z jednym z najcięższych przestępstw, jakim jest pedofilia.

Ksiądz Di Noto zwrócił uwagę na fundamentalne jego zdaniem znaczenie podpisanego porozumienia. „Walka z przestępczością wobec dzieci wymaga aktów współpracy” i wymiany informacji – podkreślił. Porozumienie nazwał „krokiem naprzód”; zauważył, że jego stowarzyszenie współpracuje już z włoską policją. Wyraził też nadzieję, że także inne kraje podejmą podobną współpracę. „Dzieci z Polski są też naszymi dziećmi” – stwierdził. Nadinspektor Szymczyk nazwał zawarcie porozumienia „bardzo ważnym wydarzeniem w historii polskiej policji”. Przypomniał, że powstały w niej już „specjalne struktury do walki z cyberprzestępczością”. „Jednym z najbardziej niegodziwych przestępstw jest pedofilia” – podkreślił. Szef polskiej policji wyraził przekonanie, że doświadczenie stowarzyszenia Meter stanowi olbrzymi potencjał. „Jeśli dzięki temu porozumieniu zostanie uratowane choć jedno dziecko, to warto było je podpisać” – oświadczył.

Zobacz także
Wasze komentarze