rozwód

fot. Engin Akyurt/unsplash

Polska: rozpad rodzin w wyniku rozwodu kosztuje państwo 5,7 mld zł rocznie

Koszt rozpadu rodzin i małżeństw w Polsce obciąża rocznie budżet państwa kwotą co najmniej 5 mld 699 mln zł – oszacował Instytut Ordo Iuris. Podczas wtorkowej prezentacji raportu na ten temat eksperci zastanawiali się jak można zahamować mający wpływ na gospodarkę kryzys małżeństwa oraz związany z tym spadek dzietności.

Jak wskazano, skutki tego kryzysu nie są, jakby można myśleć, związane jedynie z trwającą pandemią, ale mają swoje głębsze i dawniejsze źródło.

>>> To rodziny muszą przejąć inicjatywę w Kościele

Fatalne skutki rozpadu rodzin

Dr Filip Furman z Ordo Iuris wskazał, że w Polsce mamy od dawna do czynienia z negatywnym trendem demograficznym, polegającym na spadku dzietności. Jest on odnotowywany w zasadzie od lat 50., ale w szczególny sposób od przełomu lat 80. i 90., gdy współczynnik dzietności zaczął spadać poniżej poziomu prostej zastępowalności pokoleń (wynoszącego 2,1).

Prelegenci argumentowali, że do spadku dzietności przyczynia się rozpad rodziny. W Polsce rocznie rozpada się aż ok. 200 tys. małżeństw, choć przyczyny tego zjawiska to nie tylko rozwody, ale też czynniki naturalne jak m.in. śmierć współmałżonka. Krytyczny był rok 2020, gdy rozpadło się ok. 250 tys. związków, a zawartych zostało 150 tys. małżeństw.

W klasycznej wizji państwa, gdzie rodzina, a nie jednostka, stanowi podstawową komórkę społeczeństwa, to właśnie ona jest źródłem bezpieczeństwa i stabilności, również w sensie ekonomicznym. W sytuacji, gdy tego naturalnego otoczenia wsparcia rodziny brakuje, jednostka zostaje pozostawiona sama sobie i ostatecznie znacznie częściej potrzebuje pomocy państwa, co generuje wzrost nakładów publicznych na wsparcie sfery socjalnej w celu wsparcia samotnych rodziców – wskazywali eksperci Ordo Iuris.

Fot. unsplash.com

Małżeństwa są silniejsze

Małżeństwo sprzyja większej dzietności. Osoby w związkach małżeńskich generalnie częściej podejmują decyzję o rodzicielstwie, ale też mają tych dzieci więcej niż osoby niebędące w związku małżeńskim – wskazywał dr Krzysztof Szwarc z Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, niezależnego ośrodka badawczego zajmującego się upowszechnianiem wiedzy o znaczeniu małżeństwa i rodzicielstwa dla społeczeństwa.

>>> Bp Milewski: rodzina to wspólnota, która przekazuje dar wiary

Z danych podanych przez prelegenta wynika, że na 1000 osób (kobiet i mężczyzn) w stanie cywilnym małżeńskim przypadało w 2019 r. ok. 30 urodzeń, natomiast przy uwzględnieniu tylko osób rozwiedzionych ów współczynnik zmalał do ok. 12 urodzeń.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze