***ZDJÊCIE ARCHIWALNE*** Na zdjêciu archiwalnym z 12.03.2016 re¿yser filmowy i teatralny Andrzej Wajda podczas uroczystoœci wrêczenia mu tytu³ Honorowego Obywatela Miasta Gdañska, w gdañskim Dworze Artus (mr/mae) PAP/Adam War¿awa ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Zmar³ Andrzej Wajda***

Polska: sejm oddał hołd Andrzejowi Wajdzie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat – brzmi uchwała przyjęta przez aklamację w piątek przez posłów.

„Andrzej Wajda był inspiratorem i symbolem polskiej szkoły filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie.” – tak napisano w nowej sejmowej uchwale.

„Stworzone przez niego obrazy – między innymi „Kanał”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Popioły”, „Ziemia obiecana” – na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Dzięki jego obrazom świat mógł poznać lepiej i zrozumieć zawiłości polskiej historii – napisali posłowie.

Dalej czytamy – „To między innymi dzięki jego obrazom świat mógł tę drogę poznać i zrozumieć zawiłości polskiej historii. Andrzej Wajda jednostkowym doświadczeniom nadawał wymiar uniwersalny. Z nienachlanym przesłaniem, w humanistycznym duchu, uczył nie tyle polskości, co bycia człowiekiem.”

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat” – głosi uchwała.

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów. Był laureatem honorowego Oscara, prestiżowej nagrody BAFTA, Cezara, dwóch Orłów i wielu innych nagród. Wielokrotnie odznaczany. W 2011 roku w uznaniu zasług dla kultury narodowej uhonorowany został Orderem Orła Białego. Zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie.

Fot. PAP/Adam Warszawa 

Polska: sejm oddał hołd Andrzejowi Wajdzie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze