PAP/Leszek Szymański

„Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem”. Bp Bronakowski apeluje o podjęcie abstynencji alkoholowej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z apelem o podjęcie abstynencji alkoholowej zwrócił się dziś do Polaków bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Podczas konferencji prasowej w KAI, zorganizowanej pod hasłem „Trzeźwi – wolni – szczęśliwi” biskup stwierdził, że taki dobrowolny dar byłby piękną formą uczczenia nadchodzącej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Bp Bronakowski przypomniał, że uzależnienie od alkoholu jest w naszym kraju wielkim problemem społecznym. Dlatego, jak dodał, Kościół oczekuje od rządu i samorządu konkretnych działań antyalkoholowych, zwłaszcza ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu oraz jego reklamy.

>>> Uzależnienie – z czym do księdza?

– Dostępność alkoholu na przykład na stacjach benzynowych budzi wielkie zdziwienie wielu obcokrajowców – mówił łomżyński biskup pomocniczy.

Duchowny podkreślił, że w osobie kard. Wyszyńskiego, który zostanie beatyfikowany 7 czerwca, Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem. Przypomniał, że prymas wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.

PAP/Leszek Szymański

Przypomnijmy, że z ogłoszonego 18 grudnia raportu CBOS wynika, że ponad połowa ankietowanych chciałaby całkowitego zakazu sprzedaży tzw. małpek a prawie 60 proc. jest za całkowitym zakazem reklamy alkoholu, w tym także piwa. Większość Polaków nie chciałaby jednak ani zwiększenia, ani zmniejszenia liczby całodobowych punktów sprzedaży alkoholu.

>>> Eksperci: nie ma bezpiecznej dla zdrowia dawki alkoholu

Komentując te dane bp Tadeusz Bronakowski mówił KAI:

„Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że reklama alkoholu jest szkołą rozpijania narodu. To ona w dużej mierze »wychowuje« ucząc pijackich postaw i przekonań. Nie bójmy się tego nazywać zbrodnią na polskich dzieciach i młodzieży ale też na osobach dorosłych, a więc na przyszłości naszej ojczyzny” – dodał Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Zobacz także
Wasze komentarze