fot. EPA/ROMAN PILIPEY

Polski Czerwony Krzyż pomaga łączyć się rozdzielonym przez wojnę ukraińskim rodzinom

Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża od początku wojny w Ukrainie pomaga łączyć rodziny uchodźców, które w wyniku ewakuacji z miejsca zamieszkania lub innych przyczyn powstałych wskutek działań wojennych, utraciły wzajemny kontakt.

Pomoc Polskiego Czerwonego Krzyża w łączeniu rodzin rozdzielonych przez wojnę wynika z konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny z 12 sierpnia 1949 r.

Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie Krajowe Biuro Informacji i Poszukiwań PCK otrzymało łącznie 4643 wnioski z prośbą o odszukanie zaginionych bliskich. Pracownikom biura udało się zakończyć 51 spraw, a 222 wnioski są na etapie dalszych poszukiwań. W związku z łączeniem rodzin PCK, przy wsparciu Grup Ratownictwa PCK, zorganizował także dziewięć specjalistycznych transportów przez granicę osób z niepełnosprawnościami.

>>> Międzynarodowy Czerwony Krzyż ostrzega przed eskalacją atomową

PCK wskazuje, że poszukiwanie jest procesem długotrwałym i bardzo skomplikowanym nawet mimo dostępu do współczesnej technologii. Część osób zaginionych ma niekiedy problemy ze świadomością lub cierpi na zanik pamięci wskutek traumatycznych przeżyć.

Fot. EPA/ROMAN PILIPEY

„Poruszamy się w bardzo delikatnym obszarze. Musimy przeprowadzać szereg wywiadów z osobami, które bardzo często mają za sobą tragiczne historie. W naszej misji jesteśmy skrupulatni, ale niezwykle istotnym czynnikiem jest również czas” – zaznacza dyrektor generalna Polskiego Czerwonego Krzyża Katarzyna Mikołajczyk w komunikacie o prowadzonych działaniach.

Działalność Krajowego Biura Informacji i Poszukiwań PCK obejmuje też szkolenia z zakresu przywracania więzi rodzinnych dla oddziałów okręgowych PCK, a także dla lokalnych instytucji i organizacji. Biuro Informacji i Poszukiwań PCK ściśle współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża w Genewie, dokładniej z Biurem Centralnej Agencji Poszukiwawczej ds. konfliktu między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Prace prowadzone są także razem m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwami Państwowymi, Urzędem ds. Cudzoziemców, z ambasadami i konsulatami. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze