Polski jezuita napisał pierwszy na świecie modlitewnik z litaniami o Sercu Jezusa
W Kościele katolickim obchodzona jest dziś uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Gdzie i kiedy narodził się kult Serca Jezusowego? I jak duży udział w jego rozpowszechnieniu mieli Polacy? Poniżej kilka najważniejszych faktów w tym temacie!
Bez wątpienia Polacy mogą uważać się za prekursorów kultu Najświętszego Serca Jezusa. Zanim francuskiej wizytce św. Małgorzacie Marii Alacoque Jezus objawił swoje tajemnice (1673-5), zanim jej spowiednik usłyszał wezwanie, że wraz z nią jezuici mają szerzyć Jego kult, polski jezuita Kasper Drużbicki napisał pierwszy na świecie modlitewnik z litaniami i medytacjami o Sercu Jezusa. Zbiór modlitw nosił tytuł „Cel serc Serce Jezusa”.
- 1765r. – papież oficjalnie uznaje kult Najświętszego Serca Jezusa
- dzięki zabiegom polskich biskupów i królów papież ustanawia dla Królestwa Polskiego liturgiczne Święto Serca Bożego
- formy kultu Serca Jezusa to: nabożeństwo czerwcowe, Godzina Święta, litania, pierwsze piątki miesiąca (dziewięć pierwszych piątków miesiąca jest obietnicą, że nawet największy grzesznik, jeśli je z wiarą odprawi, nie umrze bez pojednania z Bogiem)
- Sekretariat Apostolstwa Modlitwy od 150 lat znajduje się w Krakowie – tu jezuici wybudowali w 1870r. niewielką kapliczkę pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa
- przy niej założono pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Apostolstwa Modlitwy
- Ks. Stanisław Stojałowski zaczął tam wydawać pierwszy polski miesięcznik katolicki „Posłaniec Serca Jezusowego”, ukazywał się aż do 2018r.
- papież Leon XIII w 1899r. oddał Kościół powszechny i cały ludzki rodzaj pod opiekę Najświętszego Serca Jezusa
- jezuici w miejscu małej kapliczki postanawiają wznieść świątynię (budowę zakończono w 1921r.)
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został ogłoszony wotum wdzięczności Sercu Bożemu za odzyskanie niepodległości
- 27 lipca 1920r. na Jasnej Górze prymas Polski Edmund Dalbor poświęcił naród i Kościół Polski Sercu Jezusa
- akt ponowiono 3 czerwca 1921r. na zakończenie konsekracji krakowskiej świątyni
>>> Rozpoczęło się 389. Zebranie Plenarne KEP. Miejscem obrad Kalwaria Zebrzydowska
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa zaliczana jest do najpiękniejszych kościołów Krakowa. To dzieło życia wybitnego architekta z początku XXw. Franciszka Mączyńskiego. Zbudowany jest wzdłuż ulicy Kopernika, z nietypowym wejściem przez wysoką na 68 metrów wieżę, jedną z najwyższych w mieście. Nad drzwiami umieszczono figurę Chrystusa, który szeroko rozłożonymi ramionami zdaje się przygarniać wchodzących. Wnętrze kościoła wypełniają bizantyjsko złocone mozaiki, rzeźby i polichromie. Konsekracja świątyni 29 maja 1921 roku była wielkim świętem Kościoła w Polsce i czasem manifestacji wiary.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |