fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Pomoc dla Ukrainy. Jest decyzja Senatu USA

Amerykański Senat przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Na wydatki związane z potrzebami Kijowa przeznaczono ponad 60 miliardów dolarów. O przyszłości ustawy zadecyduje Izba Reprezentantów, gdzie jej losy są mocno niepewne.

Jak pisze „New York Times”, głosowanie odbyło się po całonocnej sesji, w czasie której republikańscy przeciwnicy ustawy krytykowali różne jej aspekty.

Przyjęty przez znajdujący się pod kontrolą demokratów Senat projekt przewiduje łącznie 95 miliardów dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60,06 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. W kwotę tę wchodzi niemal 20 miliardów na zastąpienie w arsenałach USA sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, 13,8 mld na zakup broni dla Ukrainy, 14,8 mld na szkolenia wojskowe i wsparcie wywiadowcze. Dodatkowo projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania sprzętu wartości 8 mld dol. oraz 1,6 mld w pożyczkach lub grantach dla Ukrainy i innych krajów regionu na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Pakiet zawiera też nieco mniejszą, niż wnosił Biały Dom kwotę pomocy finansowej – 7,85 mld zamiast 11,8 mld – oraz kolejne 1,5 mld na „pomoc w budowie w przyszłości samodzielnej ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach”, w tym w transporcie i energetyce.

Senator Partii Demokratycznej Joe Manchin, fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Prezydent Joe Biden od miesięcy apelował do Kongresu USA o szybkie zatwierdzenie pakietu pomocowego, bo losy pomocy dla Kijowa znalazły się w zawieszeniu z powodu sporów politycznych. Pieniądze te są postrzegane przez Kijów jako kluczowe.

Ustawa trafia teraz do kontrolowanej przez republikanów Izby Reprezentantów, gdzie czeka ją niepewna przyszłość.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze