Kabul, fot. EPA/Staff Sgt. Victor A. Mancill / US Marine Corps

Świat pomaga Afgańczykom

Przywódcy państw G7 podczas wtorkowego szczytu na temat sytuacji w Afganistanie potwierdzili, że priorytetem jest teraz ewakuacja ich obywateli oraz afgańskich współpracowników, ale nie zdołali przekonać prezydenta USA do wydłużenia operacji poza 31 sierpnia.

W wydanym komunikacie liderzy krajów G7 potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz mieszkańców Afganistanu, wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją w tym kraju oraz zaapelowali o spokój i powściągliwość, by zapewnić bezpieczeństwo i ochronę bezbronnym Afgańczykom i obywatelom innych krajów oraz by zapobiec kryzysowi humanitarnemu. Wezwali do przestrzegania praw człowieka, w tym praw kobiet i mniejszości, oraz do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego w każdych okolicznościach.

>>> Milion dzieci w Afganistanie narażonych na śmierć głodową

fot. EPA/SHAWN THEW

„Naród afgański zasługuje na godne życie w pokoju i bezpieczeństwie, odzwierciedlające ostatnie dwa dziesięciolecia jego osiągnięć politycznych, gospodarczych i społecznych, w szczególności w odniesieniu do kobiet i dziewcząt. Afganistan nie może już nigdy stać się schronieniem dla terroryzmu ani źródłem ataków terrorystycznych na innych” – podkreślili przywódcy G7. Zaznaczyli, że wraz z partnerami, w szczególności z sojusznikami z NATO, kraje G7 będą nadal zdecydowanie i solidarnie zwalczać terroryzm, gdziekolwiek się pojawi, a każdy przyszły rząd afgański musi przestrzegać międzynarodowych zobowiązań Afganistanu w kwestii zapobiegania terroryzmowi. Jak dalej wskazują, przyszłe władze afgańskie muszą też przestrzegać praw człowieka w odniesieniu do wszystkich Afgańczyków, a zwłaszcza kobiet, dzieci oraz mniejszości etnicznych i religijnych; muszą stać na straży praworządności, umożliwić nieograniczony i bezwarunkowy dostęp do pomocy humanitarnej oraz skutecznie zwalczać handel ludźmi i narkotykami.

>>> ONZ: miliony ludzi w Afganistanie żyją w obawie o swoje życie

fot. EPA/Mariscal

Został tydzień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że dysponuje środkami pomocy medycznej w Afganistanie wystarczającymi jedynie na tydzień. Ponad 500 ton tej pomocy, w tym sprzęt chirurgiczny i środki dla osób niedożywionych, nie dotarło do kraju z powodu ograniczeń na lotnisku w Kabulu. „Szybko dostarczyliśmy środki ratujące życie do placówek służby zdrowia i naszych partnerów w Kabulu, Kandaharze i Kunduzie, lecz WHO wystarczy tych dostaw jedynie na tydzień. Wczoraj przekazaliśmy im 70% tych dostaw” – poinformował regionalny dyrektor WHO Ahmed Al-Mandhari na briefingu online.

>>> Justyna Janiec-Palczewska: marzę o świecie bez pomocy humanitarnej

fot. EPA/Sgt. Samuel Ruiz / US Marine Corps via DVIDS

Unia Europejska zdecydowała o zwiększeniu pomocy humanitarnej dla Afgańczyków do ponad 200 mln euro – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen. „Na szczycie G7 ogłosiłam zwiększenie pomocy humanitarnej dla Afgańczyków w kraju i jego okolicach z budżetu UE z ponad 50 mln euro do ponad 200 mln euro. Ta pomoc humanitarna zostanie uzupełniona wkładami państw członkowskich na rzecz ludności Afganistanu” – dodała szefowa KE.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze