Ponad 1 mln 200 tys. uczestników Orszaków Trzech Króli

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli uczestniczyło ponad 1 mln 200 tys. osób – powiedziała rzeczniczka Orszaku Jolanta Skwarek. Według niej najwięcej osób zgromadziło się w Warszawie – ponad 80 tys.; w orszakowej czołówce znalazły się też Kraków i Wrocław.

„Mam informację, że w całej Polsce w Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 1 mln 200 tys. uczestników. W samej Warszawie było ich ponad 80 tys. – powiedziała. Liczba ta odnosi się do osób, które przeszły ulicami miast. „Nie są w tę statystykę wliczone osoby przygotowujące poszczególne Orszaki” – wyjaśniła.

Według niej w ubiegłym roku w orszakach w całym kraju wzięło udział ok. 1 mln osób. „A zatem urośliśmy. Dotyczy to nie tylko całej Polski, ale i np. Warszawy. Rok temu warszawski orszak liczył 30 tys. uczestników. W tym roku szło w nim zatem ponad dwa razy więcej osób” – powiedziała.

W sobotę odbył się w stolicy 10. Orszak Trzech Króli; to właśnie tu w Warszawie po raz pierwszy go zorganizowano. „Przez pierwsze dwa lata organizowany był tylko w Warszawie, później dołączyło 6 miejscowości, następnie kilkanaście, kilkadziesiąt. A potem notowaliśmy już wzrost o ok. 100 miejscowości rocznie” – wyliczyła rzeczniczka.

W czołówce miast z największą liczbą uczestników tegorocznej uroczystości z okazji święta Trzech Króli znalazły się oprócz Warszawy również Kraków i Wrocław. „Ze wstępnych szacunków wynika, że w samym tylko Krakowie uczestniczyło w nim ponad 30 tys. osób” – dodała.

Orszaki Trzech Króli przeszły w sobotę ulicami ponad 660 miast w Polsce i 16 poza jej granicami. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. Uczestników Orszaków Trzech Króli w Polsce pozdrowił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w sobotę w Watykanie. W rozważaniach przestrzegał wierzących przed postawami egoizmu, obojętności i strachu. W Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii 

Ponad 1 mln 200 tys. uczestników Orszaków Trzech Króli
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze