Ponad 700 tys. podpisów pod projektem „Zatrzymaj aborcję”

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ponad 700 tys. podpisów pod obywatelskim projektem zakazującym aborcji eugenicznej zebrał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”. W czwartek podpisy zostaną złożone w Sejmie.

Od tego dnia parlament ma trzy miesiące na rozpoczęcie procedowania nad projektem, zatem powinno to nastąpić do końca lutego przyszłego roku. Dokładnej liczby zebranych inicjatorzy akcji nie chcą zdradzić. Podkreślają natomiast, że będzie ona rekordowa, największa spośród wszystkich dotychczasowych antyaborcyjnych akcji obywatelskich. Zostanie podana w chwili złożenia podpisów w biurze podawczym Sejmu RP w czwartek. Podpisy popierające inicjatywę spływają na adres Fundacji „Życie i Rodzina”.

Inicjatywa „Zatrzymaj aborcję” ma na celu wykreślenie z ustawy o planowaniu rodziny wyjątku pozwalającego na aborcję ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę. W 2016 r. na podstawie tego przepisu zginęło 1042 dzieci. Większość z nich cierpiała na choroby genetyczne, najczęściej zespół Downa. Równocześnie stowarzyszenia, organizacje i partie liberalne (m.in Inicjatywa Polska, organizatorzy Czarnego Protestu) zbierają podpisy pod projektem dającym większą swobodę do przeprowadzenia aborcji.

Ponad 700 tys. podpisów pod projektem „Zatrzymaj aborcję”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze