fot. unsplash

„Ponieważ wiemy, że wszystko może się zmienić” – trwa TydzieńLaudatoSi

Ponieważ wiemy, że wszystko może się zmienić” – pod takim hasłem odbywa się wyjątkowy na całym świecie tydzień, do którego zaprasza wiernych papież Franciszek. #TydzieńLaudatoSi 2021 (16-25 maja) jest okazją do refleksji nad pozytywnymi zmianami, które w ostatnich latach poczynił Kościół na drodze ekologicznego nawrócenia, ale także czasem na zaplanowanie kolejnych kroków, by polepszyć stan środowiska.

W ramach inspiracji do pozytywnych eko-zmian także Caritas Polska Laudato Si’ przygotował szereg ciekawych inicjatyw, do udziału w których Caritas Laudato Si serdecznie zaprasza. W czerwcu minie 6 lat od wydania przez Papieża Franciszka Encykliki Laudato Si’: W trosce o wspólny dom. Papież zwraca w niej uwagę, że wszyscy mamy wpływ na trwający obecnie kryzys ekologiczny i tylko nasze wspólne działania mogą przynieść korzyści naszej planecie. Jak Kościół odpowiedział na wezwanie do ekologicznego nawrócenia?

fot. Caritas Laudato Si

Projekt Caritas Laudato si jest realizowany od ponad dwóch lat. W Polsce powstało w tym czasie około 300 lokalnych projektów ekologicznych przy parafiach, szkołach, w centrach wolontariatu. Odwiedziliśmy kilkadziesiąt miejsc i wydarzeń prowadząc warsztaty. Widzimy, że to przynosi efekty – kiedy zaczynamy rozmawiać o tym co wypływa z przesłania Laudato si’ trudno się z nim nie zgodzić. Dystans, który początkowo obserwowaliśmy maleje, za to widzimy coraz więcej „zielonych parafii” w Polsce”. (Dominika Chylewska z projektu Caritas Laudato si)

Jak dodaje br. Cordian Szwarc OFM, z okazji 6-lecia Laudato si, encyklika wydana została ona w nowej odsłonie! – Przedstawiamy drugie eko-wydanie o minimalistycznej szacie graficznej, co nawiązuje do idei projektu. Poszerzone marginesy pozwalają robić własne notatki, dzięki czemu encyklika staje się osobistym kierunkowskazem postępowania w duchu ekologicznym – mówi br. Cordian Szwarc OFM, animator krajowy projektu.

fot. Caritas Laudato si

Obchodom tygodnia Laudato Si’ >towarzyszy szereg spotkań modlitewnych i inspirujących konferencji nie tylko w Polsce ale i na świecie (więcej na www.laudatosiweek.org/pl). Caritas Laudato si zaprasza na debatę z obszaru ekonomii dobra wspólnego. Czy nadprodukcję dóbr, z których korzystają głównie najbogatsi możemy nazwać ‘wzrostem gospodarczym’? Czy w biedniejszych krajach jest obecny konsumpcjonizm? Jak przekonać kierowców do podróżowania komunikacją miejską? Spółdzielczość – jakie ma korzyści i jak odczarować mit PRL-owskiej spółdzielni? W debacie udział wezmą Jan Zygmuntowski (ekonomista, Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie, autor „Kapitalizmu sieci) oraz Marcin Kawko (doktorant w Instytucie Przedsiębiorstwa SGH. Ekspert Caritas Laudato si’ oraz Członek Zarządu Fundacji Projekt PL, założycielem inicjatywy The Common Good Perspective, monitorującej oraz promującej praktykę etyki w biznesie.). Debatę zaplanowano na 24 maja o 18:00 na profilu Facebook Caritas Laudato si.


Tydzień Laudato si to także atrakcje dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci. W mediach społecznościowych Caritas Laudato si można znaleźć m.in. 7 katechez na 7 dni Tygodnia Laudato si. #TydzieńLaudatoSi 2021, który odbywa się w dniach 16-25, jest wydarzeniem międzynarodowym, zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowiekaprzy współpracy ze Światowym Ruchem Katolików na rzecz Środowiska i około 150 organizacjami katolickimi. Intencją tygodnia jest zaszczepienie w wiernych ducha nadziei w lepszą przyszłość i zainspirowanie do działania jako wspólnota.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze