fot. unsplash

Tydzień „Laudato si’”: w trosce o potrzebujących i środowisko

Organizowany w dniach 16–25 maja Tydzień „Laudato si’” to okazja do dzielenia się wiedzą, twórczej dyskusji i aktywnego działania dla dobra naszej planety. Kościół, zwłaszcza w ostatnich latach, stara się odpowiadać na kryzys ekologiczny. Caritas Polska włącza się w te działania na wielu płaszczyznach, m.in. zapobiegając marnowaniu żywności.

Warto śledzić media społecznościowe, gdzie pojawią się ciekawe treści, w tym materiały do pobrania – np. gry planszowe, interaktywne katechezy, czy konkurs, w którym nagrodą będzie przygotowane na tę okazję drugie wydanie encykliki. Szczegóły można znaleźć na facebookowym profilu projektu, pod adresem https://www.facebook.com/CaritasLaudatoSi/.

>>> Kompostownik, cysterna na deszczówkę, kwietnia łąka i byliny – to wszystko przy ekologicznej parafii 

Oddawać, nie marnować

– W Polsce realizujemy obecnie ok. 300 lokalnych projektów ekologicznych. Wiele spośród nich porusza tematykę niemarnowania żywności. Są to np. warsztaty gotowania „zero waste” w szkołach, książka kucharska zero waste, czy słynny już słoik św. Franciszka – warsztaty, podczas których dzieci, wykorzystując warzywa pochodzące z ogrodów parafian, przygotowują posiłki dla osób potrzebujących wsparcia – przypomina Dominika Chylewska z zespołu Caritas „Laudato si’”.

>>> Cordian Szwarc OFM: Można segregować śmieci a żyć nieekologicznie [ROZMOWA] 

Znakomitą promocją proekologicznych postaw są także duże, ogólnopolskie programy pomocy żywnościowej, łączące ideę pomagania potrzebującym z zapobieganiem marnowaniu żywności. Przykładem jest program Spiżarnia Caritas, realizowany od marca 2017 r. przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas diecezjalnymi. W jego ramach żywność o krótkim terminie przydatności jest odbierana ze sklepów i przekazywana do placówek Caritas, gdzie służy do przygotowywania posiłków. Trafia też do punktów wydawania żywności, a stąd bezpośrednio do osób potrzebujących.

Fot. pixabay

Rośnie skala pomocy

– W bieżącej edycji programu, 45 Caritas diecezjalnych oraz innych organizacji kościelnych, występujących jako organizacje pożytku publicznego, podpisało umowy na odbiór żywności z blisko 1300 sklepami oraz 18 hurtowniami i 22 magazynami różnych sieci handlowych – informuje Małgorzata Jarosz-Jarszewska, koordynatorka pomocy żywnościowej w Caritas Polska. – Dzięki programowi w ubiegłym roku ponad 60 tys. osób otrzymało paczki i posiłki. W realizację programu było zaangażowanych ponad 500 zespołów parafialnych i ponad 1600 wolontariuszy – dodaje.

Skala pomocy udzielanej w ramach Spiżarni Caritas systematycznie rośnie. W 2017 i 2018 r. przekazano 2,6 tys. ton żywności, w 2019 r. 5 tys. ton. W roku 2020 było to już ponad 6,6 tys. ton produktów spożywczych o wartości ponad 83,5 mln zł. Oprócz oczywistego wymiaru pomocowego program ma również swój aspekt ekologiczny. Jak wynika z danych publikowanych przez Instytut Ochrony Środowiska, w Polsce marnuje się rocznie 4 840,946 tys. ton żywności. Przekazywanie produktów żywnościowych potrzebującym pozwala ograniczać straty dla środowiska, wynikające zarówno z nadmiernej produkcji jak i przetwarzania odpadów.

– Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że głód wynika nie tyle z niewystarczających zasobów materialnych, ile raczej z niedostatecznych zasobów społecznych, wśród których najważniejsze są te natury instytucjonalnej. Papież Franciszek zwraca uwagę na fakt, że marnowana jest niemal jedna trzecia produkowanej żywności, a żywność, którą się wyrzuca, jest żywnością kradzioną ze stołu ubogich. Nasze programy, w tym Spiżarnia Caritas, są odpowiedzią na to wielkie wyzwanie współczesności – podsumowuje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze