fot. Pixabay/SPOTSOFLIGHT

Poroszewice: Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich

Podczas. Zjazdu Stowarzyszenia Katechetyków Polskich podjęto temat „Parafia jutra – wyzwania dla katechety”. Wśród istotnych postulatów pojawiło się m. in. szukanie młodych w ich miejscach, wsłuchiwanie się w głos świeckich, kształcenie elit czy wykorzystanie mediów społecznościowych w ewangelizacji i katechizacji.

Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia Katechetyków Polskich, odbył się w dniach od 20 do 22 września 2022 r. w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach. W spotkaniu uczestniczyło 58 katechetyków z różnych części Polski.

Członkowie Stowarzyszenia, w czasie seminarium naukowego podjęli temat: Parafia jutra – wyzwania dla katechezy. Zwrócili uwagę na wyzwania związane z: katechetycznym przepowiadaniem słowa Bożego we wspólnocie parafialnej, rodziną, odniesieniem parafii do innych lokalnych instytucji życia społecznego i formacyjnymi zadaniami parafii.

>>> Bp Lityński: parafia potrzebuje ciebie bracie i siostro w dziele ewangelizacji

fot. unsplash

Szukać młodych

Za istotne uznano: szukanie młodych „tam, gdzie są”, i nawiązywanie z nimi osobistego kontaktu, wsłuchiwanie się w głos świeckich, budowanie relacji na płaszczyźnie ludzkiej, prowadzenie do osobistego spotkania z Chrystusem, kształcenie elit, budowanie parafii jako wspólnoty wspólnot, ewangelizację i formację dorosłych, ewangelizację, pedagogizację i katechizację rodziców, rozwijanie kompetencji relacyjnych wśród duszpasterzy, weryfikację języka przepowiadania słowa Bożego, dowartościowanie dialogu interpersonalnego i współpracy z lokalnymi instytucjami życia społecznego (np. szkołą, instytucjami kultury, policją) oraz wykorzystanie social mediów w ewangelizacji i katechizacji.

Zwrócono też uwagę na potrzebę dotarcia do osób w trudnej sytuacji życiowej i pomocy w odnalezieniu swojego miejsca we wspólnocie parafialnej. Za kluczową uznano rolę proboszcza – jego otwartość, zdolność do budowania prawdziwych relacji z wiernymi, umiejętność dialogu i zaangażowanie.

>>> „Tworzymy młodym niebo na ziemi” – jak działa organizacja Young Life? [REPORTAŻ]

Praktyka

Przywoływano przykłady dobrych praktyk w zakresie formacji w małych wspólnotach i ruchach religijnych (np. w Domowym Kościele). Nadzieję budzą świeccy, których modlitwa, zaangażowanie apostolskie i świadectwo wiary ożywia parafię oraz rodzi pragnienia w sercach innych. Zaproponowano m.in. utworzenie profesjonalnej ogólnopolskiej platformy internetowej, która byłaby miejscem wymiany myśli i doświadczeń oraz dzielenia się dobrymi praktykami, dowartościowanie kultury i różnych form wspólnotowych, które pozwalają budować autentyczne relacje, dzielić się doświadczeniem z innymi, współuczestniczyć w odpowiedzialności za Kościół. Są to wstępne, wypracowane podczas pracy w grupach i dyskusji, wskazania do dalszych debat, które będą prowadzone podczas przyszłorocznego spotkania teologów pastoralistów, homiletyków, katechetyków i liturgistów, które odbędzie się w ramach II Kongresu Teologii Praktycznej.

Zgodnie ze statutem stowarzyszenia odbyło się również Walne Zebranie Stowarzyszenia Katechetyków Polskich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze