fot. Paweł Kopczyński/PAP

Portugalczycy stworzyli aplikację im. Jana Pawła II

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Portugalskie parafie w diecezji Guarda na północnym wschodzie kraju połączone zostały aplikacją internetową pozwalającą na wymianę informacji o wydarzeniach religijnych. Nowy projekt nosi imię Świętego Jana Pawła II.

Autorem międzyparafialnej aplikacji jest ksiądz Antonio Martins z Guardy. Portugalski kapłan połączył nią wspólnoty katolików w miejscowościach Benespera, Goncalo, Vela, Seixo Amarelo, a także Ramela. “Aplikacja ta jest bezpłatna. Można ją pobrać zarówno na urządzenia korzystające z systemu operacyjnego android, jak też ios. Powstała ona z uwagi na coraz większe wykorzystywanie rozwiązań technologicznych wśród ludzi wierzących” – wyjaśnił pomysłodawca.

Nowa aplikacja im. Świętego Jana Pawła II umożliwia wymianę informacji religijnych, prowadzenie kalendarza wydarzeń w lokalnych wspólnotach katolickich, a także kierowanie do wiernych informacji poprzez miejscowych proboszczów. “Liczba kapłanów w Portugalii sukcesywnie spada i coraz trudniej jest utrzymać bezpośredni kontakt z wiernymi. Takie rozwiązania jak ta aplikacja pomagają skrócić ten dystans” – dodał ks. Martins.

Dlaczego JP2?
Jan Paweł II był papieżem, który najczęściej, bo aż trzykrotnie, odwiedzał Portugalię. Polak biegle mówił po portugalsku oraz żywo interesował się sytuacją w tym iberyjskim kraju. „Święty Jan Paweł II pozostaje wciąż w pamięci Portugalczyków, którzy chętnie udają się na pielgrzymki do Polski. W wielu parafiach, także w mojej, w ostatnich tygodniach organizowane były wyjazdy śladami polskiego papieża” – mówi ks. Joao Vergamota.

fot. Radio Watykańskie

Jan Paweł II odwiedzał Portugalię trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 r. Podczas swojej obecności w tym kraju za każdym razem docierał do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Papież był mocno związany z przesłaniem fatimskim. Uważał, że w rzymskim zamachu z 13 maja 1981 r. został cudownie uratowany właśnie dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej. Tego dnia było obchodzone w Kościele jej święto. Jeden z pocisków, którym został ugodzony Jan Paweł II, polski papież włożył osobiście w koronę figurki Matki Bożej w sanktuarium w Fatimie.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze