Warszawa, 02.12.2016. Premier Beata Szyd³o (L) i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (3L) podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 2 bm. Wizyta Petro Poroszenki odbywa siê w 25. rocznicê uznania przez Polskê niepodleg³oœci Ukrainy. (sko) PAP/Marcin Obara

Premier Szydło wyraziła wsparcie dla procesu modernizacji Ukrainy

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Premier Beata Szydło w piątek podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką wyraziła wsparcie dla władz w Kijowie w procesie modernizacji Ukrainy – poinformowała kancelaria premiera.

Wizyta Poroszenki w Warszawie odbywa się w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. Prezydent Ukrainy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas spotkania poruszone zostały kwestie gospodarcze, dialog historyczny, stosunki Ukraina-UE oraz sytuacja na wschodzie Ukrainy.

„Szefowa rządu wyraziła wsparcie dla wprowadzanych na Ukrainie reform” – poinformowała kancelaria premiera na stronie internetowej. „W tracie rozmowy premier Beata Szydło wyraziła wsparcie dla władz w Kijowie w procesie modernizacji Ukrainy w obszarach politycznym, ekonomicznym, obronnym, rozwojowym, społecznym i humanitarnym” – podkreślono.

Jak czytamy w komunikacie, Polska kontynuuje pomoc przy wdrażaniu reformy decentralizacyjnej i antykorupcyjnej, w tym na poziomie regionalnym.

„Na forum Unii Europejskiej polskie wsparcie koncentruje się na promowaniu pełnej ratyfikacji Umowy Stowarzyszeniowej, przy równoczesnym poparciu dla przyznania Ukrainie ruchu bezwizowego z UE. Polska wspiera także reformę sił zbrojnych, której celem jest dostosowanie ukraińskiej armii do standardów NATO” – zaznacza kancelaria premiera.

2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj uznała niezależność Ukrainy.

24 sierpnia 1991 roku – po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk.

24 sierpnia prezydent Duda w Kijowie wziął udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy; spotkał się wówczas z Petrem Poroszenką. Prezydenci przyjęli wówczas wspólną deklarację z okazji 25. rocznicy niepodległości Ukrainy. 

foto. PAP/Marcin Obara

Premier Szydło wyraziła wsparcie dla procesu modernizacji Ukrainy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze