Portugalia: powstała niezależna komisja ds. nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła
We wtorek w Lizbonie rozpoczęła pracę niezależna komisja ds. nadużyć seksualnych popełnionych od 1950 r. przez ludzi Kościoła wobec nieletnich. Swoich przedstawicieli ma w nowym organie zarówno strona państwowa, jak i Konferencja Episkopatu Portugalii.
Jak poinformował podczas wtorkowej inauguracji prac komisji jej koordynator Pedro Strecht, ma ona „pełną autonomię od władz Kościoła” do zbadania zjawiska domniemanych nadużyć seksualnych ze strony jego przedstawicieli. Strecht sprecyzował, że komisja, w skład której wchodzą osoby świeckie, będzie w ramach inicjatywy o nazwie „Dać głos ciszy” odbierać zgłoszenia telefoniczne i mailowe od osób, które ucierpiały przez ludzi reprezentujących Kościół katolicki w Portugalii.
Dodał, że badane przypadki domniemanych nadużyć mają służyć „nie tyle dochodzeniu kryminalnemu”, co stwierdzeniu skali zjawiska oraz dotarciu do ofiar i agresorów. Zaznaczył, że komisję interesują wszystkie nadużycia seksualne popełnione przez ludzi Kościoła w latach 1950-2022. Powstanie niezależnej komisji ds. zbadania rzekomych nadużyć ze strony ludzi Kościoła w Portugalii zapowiedział pod koniec 2021 r. szef episkopatu tego kraju biskup Jose Ornelas. Ordynariusz diecezji Setubal wyjaśnił, że w skład nowej instytucji wejdą osoby świeckie spoza struktur kościelnych, co ma służyć większej niezależności komisji. Ornelas poinformował, że do działających w poszczególnych diecezjach komisji ds. nadużyć seksualnych zgłosiła się dotychczas znikoma liczba osób, które miały doświadczyć napastowania ze strony ludzi Kościoła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |