Portugalia: przed papieską wizytą nie wpuszczono ponad 20 osób

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Funkcjonariusze straży granicznej nie wpuścili na terytorium Portugalii ponad 20 osób w trakcie kontroli związanych z wizytą papieża Franciszka w tym kraju. Od północy w środę w Portugalii obowiązują kontrole graniczne na dziewięciu przejściach z Hiszpanią. Jak poinformował Acacio Pereira, funkcjonariusz portugalskiej straży granicznej, w większości przypadków, osoby, które nie otrzymały pozwolenia na wjazd nie potrafiły wylegitymować się dokumentem potwierdzającym ich tożsamość.

Dodatkowo służby ujawniły, że podczas kontroli na północnej granicy zatrzymano pięciu kierowców, z których niektórzy podejrzani są o kradzież samochodów.

W czwartek sytuacja na portugalsko-hiszpańskich przejściach granicznych unormowała się. Przebiegają one sprawniej, a czas oczekiwania jest krótszy. W środę największe utrudnienia występowały przy wjeździe do Portugalii na przejściu w mieście Valença. Kolejki kierowców oczekujących tam na kontrolę były dłuższe niż 200 m.

Kontrole graniczne utrzymają się w Portugalii do północy w dniu 14 maja. Decyzja o ich wprowadzeniu zapadła w związku z zaplanowaną na 12 i 13 maja br. wizytą papieża w sanktuarium maryjnym w Fatimie. Rząd ogłosił ją pod koniec marca br.

Środowe zamknięcie granic przez Portugalię to trzeci przypadek od czasu wejścia Lizbony do strefy Schengen w 1990 r., kiedy to na granicach przywrócone zostały kontrole. Wcześniej obowiązywały one podczas rozgrywanych w Portugalii piłkarskich mistrzostw Europy w 2004 r. oraz lizbońskiego szczytu NATO w 2010 r.

Portugalia: przed papieską wizytą nie wpuszczono ponad 20 osób
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze