Rada KEP: powstaje „Vademecum duszpasterstwa turystycznego”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Warszawie obradowała dziś Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i PielgrzymekPracuje ona nad wydaniem „Vademecum duszpasterstwa turystycznego”.

Przewodniczący Rady, bp Krzysztof Zadarko, poinformował, że pracuje ona obecnie nad Vademecum Duszpasterstwa Turystycznego: „Turystyka dzisiaj stała się właściwie nie tylko bardzo ważną dziedziną gospodarki, ale również miejscem, gdzie trzeba pójść z Ewangelią, gdzie trzeba spotkać się z człowiekiem, który odpoczywa, zwiedza świat, a który – gdy mu pomożemy – zobaczy również Boga, spotka się z Bogiem. Jak to zrobić? Dzisiaj, często – co już widać w skali całego świata – turystyka w połączeniu z religią, np. sanktuaria, miejsca pielgrzymkowe, drogi pielgrzymkowe, jak do Santiago de Compostela – staje się miejscem ewangelizacji” –  zauważył.

„Połączenie turystyki z religią jest dla nas wyzwaniem: jak na przykład głosić Ewangelię w wielkich, atrakcyjnych turystycznie miejscach? Jak zaproponować alternatywne, właśnie religijne, spędzanie wolnego czasu? Może być tak, że kościół będzie tylko i wyłącznie ciekawym obiektem zabytkowym, a nie religijnym. Dlatego parafie i proboszczowie muszą być świadomi, że marnujemy szansę spotkania z tym człowiekiem, który przychodzi tam jako turysta” – powiedział KAI biskup.

„Doszliśmy do wniosku, że trzeba w telegraficznym skrócie podać wskazania dotyczące duszpasterstwa turystycznego, tym bardziej że prężnie rozwija się gałąź pośrednia między turystyką a pielgrzymką, czyli turystyka religijna” – wyjaśnił koordynator projektu, ks. prof. Maciej Ostrowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Hierarcha podkreślił, że prace redakcyjne nad Vademecum Duszpasterstwa Turystycznego są już na ukończeniu. Publikacja ma być zbiorem wskazań dotyczących organizacji duszpasterstwa turystycznego i turystyki religijnej. Znajdzie się tam też refleksja dotycząca teologii wędrowania oraz omówienie problemów moralnych związanych z turystyką. Najprawdopodobniej vademecum będzie dostępne w wersji zarówno drukowanej, jak i elektronicznej.

Prace nad vademecum były jednym z tematów spotkania Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, które odbyło się 13 października w warszawskiej siedzibie Caritas. Uczestnicy spotkania mieli m.in. możliwość zapoznania się z najnowszym programem Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, skierowanym do uchodźców.

 

 

Zobacz także
Wasze komentarze