Hiszpania: święto Matki Bożej del Pilar

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Saragossa obchodziła wczoraj swe święto patronalne Matki Bożej del Pilar. 12 października to również „Día de la Hispanidad”, czyli Dzień Hiszpańskości, upamiętniający odkrycie Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r.

Zgodnie z tradycją św. Jakub Apostoł miał głosić Ewangelię w okolicach Saragossy. Efekty były jednak niewielkie. Zniechęcony postanowił wrócić do Jerozolimy. Wówczas ukazała mu się Matka Boża na słupie –  po hiszpańsku „pilar” – i dodała otuchy, aby się nie poddawał. Ten słup zachowuje się do dzisiaj w Bazylice Matki Bożej w Saragossie. Kult Matki Bożej del Pilar bardzo szybko rozszerzył się na Aragonię i Hiszpanię.

„Saragossa jest miastem maryjnym – napisał w okolicznościowym liście tamtejszy arcybiskup Vicente Jiménez. – Kult Matki Bożej del Pilar zachęca nas do życia bardziej ludzkiego i ewangelicznego. Maryja nie pozwala, aby nas opanował lęk i brak nadziei. Wręcz przeciwnie, zachęca nas, abyśmy budowali świat w pokoju, bardziej sprawiedliwy, braterski i solidarny” – podkreślił metropolita Saragossy.

12 października 1492 r. Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. Matka Boża del Pilar została patronką wielu miejscowości w Nowym Świecie. Z biegiem czasu 12 października stał świętem narodowym Hiszpanii i Dniem Hiszpańskości, który pod różnymi nazwami obchodzi się w Ameryce Łacińskiej.

fot. Zaragoza Turismo, flickr

 

Hiszpania: święto Matki Bożej del Pilar
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze