Powstał dokument „10 recept zdrowia psychicznego”
Psycholog w każdej szkole, stworzenie ogólnopolskiego systemu prewencji suicydalnej i zwiększenie nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży – to niektóre postulaty „10 recept zdrowia psychicznego”, dokumentu podpisanego w czwartek po posiedzeniu „Okrągłego stołu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”.
Wśród rekomendacji „10 recept zdrowia psychicznego”, które zostały przekazane posłom i senatorom, znalazły się m.in. postulaty obecności psychologa w każdej szkole, organizowania w szkołach warsztatów kryzysowej interwencji rówieśniczej, finansowanie z budżetu państwa telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży oraz psychoedukacja i systemowe zwiększanie świadomości zdrowotnej.
Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na potrzebę kształcenia kompetencji emocjonalnych i psychospołecznych w szkołach, postulowali stworzenie ogólnopolskiego systemu prewencji suicydalnej, organizowanie w szkołach szkoleń antydyskryminacyjnych i antyprzemocowych oraz zadbanie o higienę cyfrową młodych ludzi.
>>> Coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania
Wśród postulatów pojawiło się także zwiększenie nakładów finansowych w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży.
Podczas konferencji prasowej wieńczącej obrady, wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat zaznaczyła, że inicjatorem spotkania była Akcja Uczniowska.
„To było wyjątkowe wydarzenie, na którym spotkali się ludzie starsi i młodsi, którzy od lat pracują w temacie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży i ludzie, których na co dzień ten problem dotyczy, bo uczą się w naszych szkołach” – podkreśliła.
>>> Problemy psychiczne to nie powód do wstydu [FELIETON]
Zdaniem Biejat, uczestnicy obrad wiele się od siebie nawzajem nauczyli. „To, co jest najważniejsze, to gotowość do zmian (…) nas wszystkich, jak siedzieliśmy na tej sali i zrozumienie, że kwestia zdrowia psychicznego to nie tylko dostępność do psychologów i psychiatrów w poradniach, szpitalach i w szkole. To nie tylko lepsza edukacja, ale to jest po prostu lepsze otoczenie dla dzieci, to wsparcie rodziców, tworzenie środowiska, w którym dzieci i młodzież mogą mieć czas na własne pasje” – oceniła.
W obradach „Okrągłego stołu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” udział wzięli m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister edukacji Barbara Nowacka, a także przedstawiciele organizacji młodzieżowych i fundacji działających na rzecz promocji zdrowia psychicznego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |