Wkrótce powstanie nowe sanktuarium św. Józefa w Polsce
– Zbliżający się marzec jest miesiącem szczególnej czci św. Józefa – powiedział o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD. Karmelita – relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W tym roku jest to jeszcze bardziej wymowne, z powodu przeżywanego w Kościele Roku św. Józefa, ogłoszonego przez papieża Franciszka.
Karmelici bosi są nie tylko szczególnymi promotorami kultu św. Józefa w Kościele, ale też kustoszami dwóch polskich sanktuariów św. Józefa: w Poznaniu i w Wadowicach. – Co więcej, 19 marca br. także krakowski kościół karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej, prężny ośrodek kultu św. Józefa, patrona Krakowa, zostanie ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego kolejnym karmelitańskim sanktuarium Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Polsce.
Sanktuarium w Poznaniu
Karmelici bosi wznieśli w 1618 r. w Poznaniu, pierwszy kościół pw. św. Józefa w Polsce. Dlatego w 2010 r. został on ogłoszony sanktuarium św. Józefa przez metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Natomiast w 2016 r. kościół ten, z ukoronowanym w 2014 r. wizerunkiem Opiekuna Dzieciątka Jezus, został podniesiony przez Stolicę Apostolską do godności bazyliki.
>>>Niesamowita historia mnicha uratowanego przez św. Józefa
Sanktuarium w Wadowicach
Drugie karmelitańskie sanktuarium św. Józefa w Polsce znajduje się w Wadowicach, gdzie obraz „Przybranego Ojca Pana Jezusa” zdobi pierścień papieski św. Jana Pawła II. Przed wadowickim obrazem św. Józefa od wieków modliło się wielu wiernych świeckich, sióstr zakonnych, zakonników, kapłanów, biskupów. – Był wśród nich m.in. Karol Wojtyła. Przecież był ze chrztu Karolem Józefem, dlatego od dzieciństwa modlił się przed tym wizerunkiem – dodał.
– Przed ten obraz młodego Karola Wojtyłę często przyprowadzał jego ojciec, wszak kościół klasztorny służył wówczas jako kościół garnizonowy, a sługa Boży Wojtyła senior był wojskowym. Z pewnością, dlatego małżonkowie Wojtyłowie dali swemu najmłodszemu synowi jako drugie imię właśnie Józef – zauważył i przywołał słowa św. Jan Paweł II z bulli z 16 października 2003 towarzyszącej darowi jego papieskiego pierścienia św. Józefowi.
Pierścień od Jana Pawła II dla św. Józefa
– W moim rodzinnym mieście św. Józef, drugi Patron mojego chrztu, roztacza swą opiekę nad Ludem Bożym z kościoła karmelitów bosych ‘na Górce’, w którym doznaje czci w obrazie znajdującym się w głównym ołtarzu. Wdzięczny przybranemu Ojcu Jezusa Chrystusa za jego opiekę (…) ofiaruję w roku srebrnego jubileuszu mojego pontyfikatu pierścień papieski dla przyozdobienia obrazu Żywiciela Syna Bożego w wadowickim kościele karmelitańskim – napisał święty papież.
Obraz św. Józefa w Krakowie
– Także w krakowskim kościele karmelitów bosych przy ul Rakowickiej, czczony jest obraz św. Józefa, patrona Krakowa. Dlatego w 2015 r. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, ówczesnego metropolity krakowskiego, ponowiono w nim akt oddania św. Józefowi królewskiego miasta, w trzechsetną rocznicę jego nad Krakowem patronatu (1715-2015) – przypomniał o. Praśkiewicz.
Łaski za wstawiennictwem św. Józefa
Zdaniem o. Praśkiewicza, wierni cenią sobie łaski wypraszane u Boga za przyczyną św. Józefa. – A są to łaski dotyczące zdrowia, potrzeb materialnych, ale najczęściej związane są one z życiem rodzinnym, jak np. uproszenie potomstwa, uratowanie małżeństwa przed rozwodem, doprowadzenie do pojednania pomiędzy krewnymi, powrót małżonków lub dzieci do życia sakramentalnego – wyliczył karmelita i zachęcił, by zwracać się do tego świętego orędownika z odwagą.
>>>Telegram do św. Józefa [MODLITWA]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |