Poznański czerwiec: 64 lata temu miasto spłynęło krwią
W Poznaniu rozpoczęły się główne uroczystości z okazji 64. rocznicy powstania poznańskiego 1956 roku. Tegoroczny program obchodów jest znacząco ograniczony w związku z epidemią COVID-19.
W uroczystości pod Poznańskimi Krzyżami wzięli udział uczestnicy tamtych wydarzeń, samorządowcy, delegacja wojsk amerykańskich i grupa poznaniaków.
Ze względu na pandemię w tym roku zrezygnowano z rozbudowanego programu, nie ma też pocztów sztandarowych. Poznaniacy mają możliwość śledzenia przebiegu wydarzenia w lokalnej telewizji i w mediach społecznościowych. Uroczystość uświetnia grupa rekonstrukcji historycznej.
>>> Muzeum Czerwca ’56 otwarte dla zwiedzających [ZDJĘCIA]
28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. W jego trakcie życie straciło 58 osób, około 240 zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób.
Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później – obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z „polskich miesięcy” – kolejnych kroków ku wolności
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |