epa06060665 Demonstrators, mainly American Jews belonging to the Reform Movement, hold signs and light candles as they demonstrate outside the prime minister’s residence in Jerusalem 01 July 2017. Prime Minister Benjamin Netanyahu withdrew from a government deal to allow women and men to pray together at the Western Wall, the holiest place where Jews are permitted to pray EPA/ABIR SULTAN Dostawca: PAP/EPA.

Poznań: katolicy i żydzi będą razem świętować

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wystawa poświęcona tradycji i kulturze żydowskiej, czytanie sceniczne „Przypowieść o skrybie”, spotkanie z Anną Bodzińską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu i Bellą Szwarcman-Czarnotą redaktorką „Midraszu”, nabożeństwo biblijne oraz warsztaty dla młodzieży i koncerty złożą się na obchody XXI Dnia Judaizmu. Towarzyszy mu hasło „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

– Dzień Judaizmu adresowany jest przede wszystkim do chrześcijan. Jego celem jest uświadomienie, że religia chrześcijańska zrodziła się w łonie judaizmu, religii żydowskiej. W niej tkwią nasze korzenie – tłumaczy Magdalena Tomczak ze Stowarzyszenia „Coexist”.

– Nasze obie tradycje zbyt są sobie bliskie, aby się wzajemnie nie doceniać. Konieczne jest zachęcanie do wzajemnego poszanowania się na wszystkich szczeblach – przywołuje słowa z dokumentu „Żydzi i judaizm w głoszeniu Słowa Bożego i katechezie Kościoła katolickiego”.

XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce będzie przebiegać pod hasłem: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19). „Tegoroczne hasło zachęca do budowania pokoju, a więc dobrych, przyjacielskich relacji z tymi, którzy są nam bliscy, ale i z tymi, z którymi nie mamy bliskich relacji – tłumaczy Tomczak.

Centralnym wydarzeniem obchodów Dnia Judaizmu będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej.Organizatorzy XXI Dnia Judaizmu przygotowali też wiele wydarzeń kulturalnych. 11 stycznia o godz. 12, odbędą się warsztaty dla młodzieży również poświęcone tematowi szabatu „Uświęcenie Szabatu jest celem Szabatu”. Później o 18 w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu będzie można posłuchać wykładu Szymona Zadumińskiego z Gminy Żydowskiej pt. „Szabat szalom”.

Opublikowany przez Stowarzyszenie Coexist na 10 stycznia 2017

 

W ramach Krakowskiego Salonu Poezji 13 stycznia o godz. 12 znana aktorka Dorota Segda zaprezentuje Księgę Rodzaju oraz „Dęby patriarchy Izaaka” Romana Brandstaettera. Spotkanie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu poprowadzi prof. Wiesław Ratajczak.

Z kolei 15 stycznia o godz. 12 w Sali Białej Urzędu Miasta odbędzie się koncert pt. „Melodia może czas pokonać”. Pieśni i piosenki żydowskie zaprezentują laureaci Wielkopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej.

W czwartek 18 stycznia o godz. 18 aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu zaprezentują fragmenty „Przypowieści o skrybie” Szmuela Josefa Agnona. Czytanie sceniczne i dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka odbędzie się na Scenie Trzeciej Teatru Nowego. Obchody tegorocznego Dnia Judaizmu zwieńczy 19 stycznia o godz. 20 koncert jazzowy w Blue Note Poznań.

W Poznaniu Dzień Judaizmu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej oraz Stowarzyszenie „Coexist”. Szczegółowy program obchodów XXI Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na stronie www.coexist.pl.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jesteśmy drugim po Włoszech europejskim krajem, w którym zaczęto organizować jego obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in. Austria, Holandia i Szwajcaria. Celem tego dnia ma być modlitwa i refleksja nad duchowymi więziami obu religii. Jego obchody przypadają 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Fot. zdjęcie ilustracyjne, fot. EPA/ABIR SULTAN 

Poznań: katolicy i żydzi będą razem świętować
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze