PAP/Paweł Jaskółka

Poznań: Misterium Męki Pańskiej – 27 marca w internecie. Rejestrowane z 20 kamer

Uznawane za największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej odbywające się zawsze przed Niedzielą Palmową na poznańskiej Cytadeli, będzie można obejrzeć w internecie 27 marca. Wydarzenie odbędzie się jako retransmisja na nowo zmontowanej realizacji TV z Misterium 2019, które rejestrowane było na 20 kamer.

„Ze względu na panującą sytuację Misterium nie odbędzie się na żywo, podobnie jak to było w ubiegłym roku. Jednak tym razem, w tym samym czasie, można uczestniczyć w premierowym pokazie najnowszej wersji ostatniego Misterium, które odbyło się w roku 2019, a podczas którego padał deszcz jak nigdy wcześniej, co dodało dramaturgii i spotęgowało pasyjne przeżycia” – tłumaczy Artur Piotrowski. Twórca widowiska dodaje, że zarejestrowany obraz został poddany montażowi oraz korekcji barwnej. Misterium będzie można obejrzeć w tradycyjnym terminie jego realizacji, czyli w sobotę przed Niedzielą Palmową. Transmisja odbędzie się w sobotę 27 marca o godz. 20.00 na stronie internetowej www.misterium.eu.

PAP/Paweł Jaskółka

„Serdecznie zapraszam, aby w taki sposób uczestniczyć w Misterium i rozpocząć Wielki Tydzień oraz przygotowania do Triduum Paschalnego” – zachęca Piotrowski. Odbywające się od 1998 r. Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zrodziło się z pomysłu Artur Piotrowskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżysera i producenta spektaklu. W przygotowanie widowiska zaangażowanych co roku było ok. 650 osób. Oprócz reżysera i scenografów byli to operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy oraz budowniczowie rusztowań i harcerze. Ci ostatni oświetlali pochodniami drogę krzyżową, a podczas ostatniej wieczerzy rozdawali 1000 specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. Scenie finałowej towarzyszył też wizerunek Jezusa Miłosiernego, wznoszony do góry za pomocą dźwigu. Wiązka światła rzucana przez otwór w obrazie na wysokości serca symbolizowała wydobywające się z niego promienie.

>>> Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli odwołane 

W Misterium przez te wszystkie lata wystąpiło ponad 5 tys. aktorów amatorów. Co roku ważne miejsce w Misterium zajmowało 350 chórzystów Poznańskiego Chóru „Polihymnia” i połączonych chórów poznańskich oraz orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka. Widowisko było dobrym przygotowaniem do Świąt Zmartwychwstania, ale może również stanowić ważny element edukacji kulturowej, literackiej i muzycznej. Prawie sto procent kwestii aktorskich to teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego. Misterium do tej pory obejrzało ponad milion osób z Polski i zagranicy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze