Poznań, 27.12.2021. Inscenizacja historyczna/Powstanie Wielkopolskie (jk/amb) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: modlitwa w 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył mszy św. w poznańskiej farze w 103. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego, która po raz pierwszy obchodzona jest jako święto państwowe. O godz. 16.40 we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej zabiły z tej okazji kościelne dzwony.

W uroczystościach pod pomnikiem Powstania Wielkopolskiego wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Powstańców wspominano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie złożono kwiaty na mogiłach pierwszego powstańczego dowódcy generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego. Kwiaty złożono też przy tablicach Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

>>> Prof. Karwat: gdyby Powstanie Wielkopolskie nie wybuchło, międzywojenna granica Polski wyglądałaby bardziej niekorzystnie

„Ten zbrojny zryw naszych ojców, w istotny sposób przyczynił się do wyznaczenia kształtu granic odrodzonej Polski. Powstanie wielkopolskie jest jednym z fenomenów w dziejach naszego narodu, zwłaszcza w dziejach tragicznego okresu zaborów. (…) Dziś aż trudno sobie wyobrazić siłę tęsknoty za wolną ojczyzną, która uskrzydliła rzesze mieszkańców Wielkopolski, by chwycić za broń, zaryzykować swoje życie i upomnieć się o prawo bycia wolnym Polakiem. Przecież gospodarczo i materialnie wiodło im się relatywnie lepiej niż mieszkańcom innych zaborów. Ale jednak człowiekowi nie tylko chodzi o chleb. Ich marzeniem było mieszkać w wolnej Polsce, obecnej na mapie Europy” – mówił podczas mszy św. bp Balcerek.

Bp Balcerek podkreślił, że „dziś, gdy polskość jest często niezrozumiana, dla wielu wstydliwa, warto pamiętać o ideałach towarzyszących minionym pokoleniom, by mądrze i odpowiedzialnie troszczyć się o wolną ojczyznę”. Nawiązując do nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego przypomniał, że istotnym spoiwem narodowej tożsamości jest rodzina.

Bp Grzegorz Balcerek, fot. arch. poznańska

„W czasie nocy zaborów to właśnie polskość pielęgnowana w patriotycznych rodzinach była źródłem poczucia tożsamości narodowej w kolejnych pokoleniach, które przecież nie pamiętały już wolnej ojczyzny. To w polskich rodzinach dojrzewali przyszli powstańcy, gotowi dla ojczyzny poświęcić własne życie. Dziękując dziś za wolną ojczyznę, trzeba dziękować za pielęgnujące polską tradycję rodziny i za wspaniały przykład patriotycznych postaw tych, którzy nie tylko w zwycięskim powstaniu wielkopolskim, ale w każdym pokoleniu gotowi byli i są do wielkich wyrzeczeń, abyśmy mogli w sposób wolny i tym samym odpowiedzialny zrealizować nasze życiowe powołanie” – mówił bp Balcerek.

Przypomniał, że ostatni uczestnik powstania wielkopolskiego, porucznik Jan Rzepa, zmarł w marcu 2005 r. we Wronkach, a o powstańcach powinniśmy dziś pamiętać w naszej modlitwie. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Bezpośrednią przyczyną jego wybuchu była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w historii Polski. Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajduje się w Poznaniu na Starym Rynku w historycznym budynku Odwachu. Planowana jest budowa nowej siedziby muzeum.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze