cmentarz

PAP/Łukasz Gęgulski

Poznań: na cmentarzach można zapalić symboliczny znicz ofiarom wojny w Ukrainie

Na dwóch miejskich cmentarzach – na Miłostowie i Junikowie – stanęły głazy z ukraińską flagą. Obywatele Ukrainy mogą tam symbolicznie położyć znicz dla swoich zmarłych bliskich, a pozostali poznaniacy – uczcić w ten sposób ofiary wojny za naszą wschodnią granicą.

„Dzień Wszystkich Świętych jest bardzo ważny dla Polaków. Składamy na grobach kwiaty i znicze, będące wyrazem naszej pamięci o tych, którzy już odeszli. Wielu obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Poznania po wybuchu wojny, nie ma jednak takiej możliwości. Dlatego stworzyliśmy miejsce, w którym mogą choć symbolicznie zapalić świecę, położyć wiązankę, stanąć w ciszy i refleksji” – podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Symboliczne głazy stanęły w pobliżu kaplic cmentarnych: jeden na nekropolii na Junikowie – wejście od ul. Cmentarnej, drugi na Miłostowie – wejście od ul. Warszawskiej. Na każdym z nich znajduje się niewielka tablica w barwach ukraińskiej flagi, a na niej napis: „Pamięci ofiar wojny w Ukrainie”, w dwóch językach – po polsku i po ukraińsku. Obok kamieni znajduje się miejsce, by postawić znicze.

Poznański magistrat przypomniał, że w Ukrainie Święto Zmarłych – tzw. Hrobky – według kalendarza juliańskiego obchodzone jest tydzień po Wielkanocy. To dzień, w którym na cmentarzu gromadzą się całe rodziny, by pamiętać o swoich zmarłych bliskich. Święto Zmarłych również obchodzone jest przez wielu w tradycji katolickiej – 1 listopada. Podobnie jak w Polsce na grobach stawia się znicze i kwiaty.

>>> Kraków: bezdomni pamiętają o zmarłych kolegach

„Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy obywatele Ukrainy obchodzą swoje Święto Zmarłych właśnie 1 listopada. Niezależnie jednak od tego wielu z nich potrzebuje miejsca, w którym mogliby uczcić swoich zmarłych” – podkreślił dyrektor Usług Komunalnych Maciej Dźwig.

>>> Światełko dla Ukrainy – zbiórka dla mieszkańców Izium

„Chcemy, by ten drobny gest, jakim było ustawienie głazów na miejskich cmentarzach, pomógł nam połączyć się w zadumie. Niezależnie od narodowości każdy z nas może położyć tam znicz, by upamiętnić ofiary wojny w Ukrainie” – dodał.

Magistrat wskazał, że inspiracją do postawienia symbolicznych głazów na poznańskich cmentarzach był pomysł młodego artysty Jakuba Niewdany.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze