Dzień Islamu

fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Poznań: obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim [+GALERIA]

26 stycznia obchodzimy w Kościele katolickim w Polsce Dzień Islamu, który ma pomóc we wzajemnym poznaniu obu religii i eliminacji uprzedzeń oraz stereotypów. W Poznaniu obchody odbyły się 25 stycznia wieczorem w Domu Misyjnym przy klasztorze misjonarzy oblatów.

Prelegentami podczas międzyreligijnego wydarzenia byli mufti dr Youssef Chadid, ks. dr Dawid Stelmach oraz ks. dr Mirosław Tykfer. W spotkaniu uczestniczył także biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej – Jan Glapiak.

– Jestem wdzięczny wspólnocie muzułmańskiej za otwartość, życzliwość i gościnność wyrażoną między innymi podczas procesu synodalnego. Mam nadzieję, że to, co wówczas udało nam się wypracować, będziemy mogli w przyszłości kontynuować. Bo dialog międzyreligijny nie oznacza jedynie pokojowego dogadywania się, ale także niesie wartość patrzenia na świat i samego siebie z innej perspektywy. To doświadczenie jest nie do przecenienia – mówił ks. dr Mirosław Tykfer.

Dzień Islamu
fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Ks. Dawid Stelmach zwracał z kolei uwagę na to, że dialog zawsze wiąże się z odwagą wyjścia i pokonania jakichś przeszkód.

– Pandemia przyzwyczaiła nas do dystansu. On niekiedy pozostał w naszych codziennych relacjach. A dialog ma oznaczać pokonywanie barier, ale także wychodzenie ze swojego serca. Ma on być przekraczaniem samego siebie, byśmy mogli osiągnąć braterską miłość i pokój, które są pragnieniem Boga – podkreślał ks. dr Dawid Stelmach.

Po przemówieniach każdy uczestnik mógł podzielić się swoim doświadczeniem dialogu i przyjaźni między chrześcijanami a muzułmanami. Miały miejsce też modlitwy prowadzone tak przez katolików, jak i przez muzułmanów. Ponadto odczytano fragmenty Koranu oraz Pisma Świętego dotyczące przyjaźni, która jest tematem przewodnim orędzia na miesiąc Ramadan wydanego przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Spotkanie moderował o. dr hab. Marcin Wrzos OMI.

Dzień Islamu
fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

>>> Islam – religia sensacji. Rozmowa z imamem Youssefem Chadidem

Mufti Youssef Chadid podkreślał z kolei, że jako muzułmański duchowny czuje więzi braterstwa i cieszy się, że są wyznawcy innych religii, z którymi może tworzyć wspólnotę pewnych wartości, takich jak przyjaźń.

– Między naszymi religiami musi być przyjaźń, bo mamy podobne wartości. W islamie wierzymy, że nie da się być człowiekiem prawdziwie wierzącym, jeśli drugiego człowieka nie kocha się jak siebie samego. Wiara jest dla nas fundamentem moralności, dobrego postępowania i nadziei – mówił mufti Youssef Chadid.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Dzień Islamu
fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Dzień Islamu
fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Dzień Islamu
fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Dzień Islamu
fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl
Dzień Islamu
fot. Karolina Binek/misyjne.pl
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze